68523-2025 - Ergebnis
Polen – Wartung von Straßenbeleuchtungen – Kompleksowa usługa oświetlenia ulic, dróg i innych otwartych terenów publicznych na terenie gminy Dobre Miasto
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kompleksowa usługa oświetlenia ulic, dróg i innych otwartych terenów publicznych na terenie gminy Dobre Miasto
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest świadczenie kompleksowej usługi oświetlenia na terenie gminy Dobre Miasto poprzez oświetlenie ulic, dróg i innych otwartych terenów publicznych na terenie gminy Dobre Miasto w porze od zmierzchu do świtu oraz podjęcia wszelkich czynności niezbędnych do zapewnienia oświetlenia na tym obszarze, przy wykorzystaniu infrastruktury własnej oraz Zamawiającego. Gmina Dobre Miasto zobowiązana jest do zaspakajania zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie między innymi zaopatrzenia w energię elektryczną. W związku z powyższym zamawiający Gmina Dobre Miasto zamierza udzielić zamówienia z wolnej ręki Spółce Energa Oświetlenie Sp. z o.o. z siedzibą w Sopocie przy ul. Grottgera 7 zgodnie z art. 214 ust. 1 pkt 1 lit. a) i b) ustawy Pzp, który stanowi, że Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności: – dostawy, usługi lub roboty budowlane mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn: a) technicznych o obiektywnym charakterze, b) związanych z ochroną praw wyłącznych, wynikających z odrębnych przepisów, przy czym każda z wyżej wymienionych przesłanek stanowi samoistną podstawę do udzielenia zamówienia w tymże trybie. Uzasadnienie: a) Spółka Energa Oświetlenie jest jedyną, która posiada tytuł prawny do urządzeń infrastruktury oświetleniowej znajdującej się na terenie zamawiającego, zatem żaden inny podmiot obiektywnie nie posiada sprzętu, wyposażenia (urządzenia odbiorczego) technicznie i technologicznie nieodzownego przy świadczeniu kompleksowej usługi oświetleniowej. W takim przypadku względy techniczne o obiektywnym charakterze przemawiają za udzieleniem zamówienia wyłącznie Spółce Energa. Istnieje również sytuacja, gdy majątek oświetleniowy znajdujący się w danej gminie w części stanowi jej własność, w części zaś własność Spółki Energa. Z uwagi na charakter tego majątku, dochodzi do jego technicznego pomieszania w stopniu, w którym część majątku stanowiącego własność zamawiającego w żadnej mierze nie może funkcjonować, podlegać eksploatacji i konserwacji w oderwaniu od części stanowiącej własność Energa. Niemożliwym jest więc nabywanie przez zamawiającego energii elektrycznej jedynie do własnej części infrastruktury bez wykorzystania pozostałej części, jak również technicznie niemożliwym jest przeprowadzenie szeregu napraw i skutecznej konserwacji tylko tej części mienia, bez ingerencji w część stanowiącą własność Energa. Uzasadnienie: b) Zamówienie publiczne może być udzielone Spółce Energa Oświetlenie z wolnej ręki w związku z ochroną praw własności tej Spółki przysługującego jej do infrastruktury oświetleniowej. Każdy przypadek udzielenia tego zamówienia jakiemukolwiek innemu podmiotowi prowadziłby do naruszenia przez zamawiającego i przez wykonawcę tego prawa. Według powołanego przepisu zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli dostawy, usługi lub roboty budowlane mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn związanych z ochroną praw wyłącznych, wynikających z odrębnych przepisów. Prawem wyłącznym o najszerszym zakresie skuteczności pozostaje prawo własności. W każdym więc przypadku w celu realizacji zamówienia konieczne jest posłużenie się elementami infrastruktury będącej własnością Spółki Energa albo konieczna jest w nich ingerencja. Z przepisów Kodeksu cywilnego oraz Prawa energetycznego wynika prawo zakładu będącego właścicielem urządzeń do podejmowania decyzji odnośnie podmiotu, który prowadzić będzie prace związane z utrzymaniem (konserwacją) punków oświetleniowych w należytym stanie technicznym. Prawo podmiotowe jest prawem bezwzględnym i jego naruszenie rodzi po stronie właściciela roszczenia określone w Kodeksie cywilnym. Wykazany stan faktyczny i prawny wskazuje na spełnienie przesłanek określonych w art. 214 ust.1 pkt 1 lit. b ustawy Pzp tj. przyczyny związane z ochroną praw wyłącznych, wynikających z odrębnych przepisów dla udzielenia przedmiotowego zamówienia publicznego w celu zapewnienia realizacji zadania własnego gminy.
Vorherige Bekanntmachung: 747320-2024
Interne Kennung: FR.271.16.2024
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50232100 Wartung von Straßenbeleuchtungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 65300000 Stromversorgungsunternehmen und zugehörige Dienste
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest kompleksowa usługa oświetlenia ulic, dróg i innych otwartych terenów publicznych na terenie gminy Dobre Miasto, (dalej „Obszar”), to jest do podjęcia wszelkich czynności niezbędnych do zapewnienia oświetlenia na tym Obszarze, przy wykorzystaniu istniejącej Infrastruktury oświetlenia drogowego i terenów publicznych.