685435-2023 - Wettbewerb
Dänemark – Auktionen – Udbud af rammeaftale om auktionsydelser
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af rammeaftale om auktionsydelser
Beschreibung: I forlængelse af den brede politiske aftale om erstatning til minkavlere og minkfølgeerhverv berørt af COVID-19 (S, V, RV, SF og LA) er det besluttet, at Finansiel Stabilitet skal stå for håndteringen af de aktiver, som staten overtager fra minkfølgeerhvervene. Finansiel Stabilitet vil i det omfang det findes økonomisk forsvarligt forsøge at sælge en række af de aktiver, som Finansiel Stabilitet overtager fra minkfølgeerhvervene. Der kan være tale om eksempelvis salg af minkpelse, køretøjer, produktionsmaskiner, lagerinventar og øvrigt inventar. Salget af aktiver forventes i videst muligt omfang gennemført ved auktion. Dette udbud vedrører rammeaftaler om auktionsydelser i relation til de aktiver, som Finansiel Stabilitet overtager fra minkfølgeerhverv fra den 15. februar 2024. Rammeaftalen er opdelt i fire delaftaler (Rammeaftale 1 - Auktionsydelser i Region Nordjylland; Rammeaftale 2 - Auktionsydelser i Region Midjylland; Rammeaftale 3 - Auktionsydelser i Region Syddanmark; Rammeaftale 4 - Auktionsydelser i Region Sjælland og Hovedstaden). Det forventes, at Finansiel Stabilitet vil overtage aktiver fra i alt ca. 270 minkfølgeerhverv, hvoraf hoveparten vil være beliggende i Jylland. Rammeaftalen omfatter bistand til at tilrettelægge og afholde auktioner med henblik på salg af de overtagne aktiver, som vurderes at have en salgsmæssig værdi. Rammeaftalen omfatter bistand til hele salgsprocessen, herunder besigtigelse og værdiansættelse af aktiverne, herunder forud for overtagelsen, samt tilrettelæggelse og afholdelse af auktionen. Tilbudsgiver har endvidere mulighed for at tilbyde opbevaring af aktiverne, som Finansiel Stabilitet kan vælge at gøre brug af, hvis det findes relevant.
Interne Kennung: 5
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79342400 Auktionen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79957000 Organisation von Auktionen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Rammeaftale 1 - Auktionsydelser i Region Nordjylland
Beschreibung: Denne delkontrakt vedrører en rammeaftale om auktionsydelser i Region Nordjylland i relation til de aktiver, som Finansiel Stabilitet overtager fra minkfølgeerhverv fra den 15. februar 2024. Rammeaftalen omfatter bistand til at tilrettelægge og afholde auktioner med henblik på salg af de overtagne aktiver, som vurderes at have en salgsmæssig værdi. Rammeaftalen omfatter bistand til hele salgsprocessen, herunder besigtigelse og værdiansættelse af aktiverne, herunder forud for overtagelsen, samt tilrettelæggelse og afholdelse af auktionen. Tilbudsgiver har endvidere mulighed for at tilbyde opbevaring af aktiverne, som Finansiel Stabilitet kan vælge at gøre brug af, hvis det findes relevant.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Tilbudsgiver har endvidere mulighed for at tilbyde opbevaring af aktiverne, som Finansiel Stabilitet kan vælge at gøre brug af, hvis det findes relevant.
Los: LOT-0002
Titel: Rammeaftale 2 - Auktionsydelser i Region Midtjylland
Beschreibung: Denne delkontrakt vedrører en rammeaftale om auktionsydelser i Region Midtjylland i relation til de aktiver, som Finansiel Stabilitet overtager fra minkfølgeerhverv fra den 15. februar 2024. Rammeaftalen omfatter bistand til at tilrettelægge og afholde auktioner med henblik på salg af de overtagne aktiver, som vurderes at have en salgsmæssig værdi. Rammeaftalen omfatter bistand til hele salgsprocessen, herunder besigtigelse og værdiansættelse af aktiverne, herunder forud for overtagelsen, samt tilrettelæggelse og afholdelse af auktionen. Tilbudsgiver har endvidere mulighed for at tilbyde opbevaring af aktiverne, som Finansiel Stabilitet kan vælge at gøre brug af, hvis det findes relevant.
Los: LOT-0003
Titel: Rammeaftale 3 - Auktionsydelser i Region Syddanmark
Beschreibung: Denne delkontrakt vedrører en rammeaftale om auktionsydelser i Region Syddanmark relation til de aktiver, som Finansiel Stabilitet overtager fra minkfølgeerhverv fra den 15. februar 2024. Rammeaftalen omfatter bistand til at tilrettelægge og afholde auktioner med henblik på salg af de overtagne aktiver, som vurderes at have en salgsmæssig værdi. Rammeaftalen omfatter bistand til hele salgsprocessen, herunder besigtigelse og værdiansættelse af aktiverne, herunder forud for overtagelsen, samt tilrettelæggelse og afholdelse af auktionen. Tilbudsgiver har endvidere mulighed for at tilbyde opbevaring af aktiverne, som Finansiel Stabilitet kan vælge at gøre brug af, hvis det findes relevant.
Los: LOT-0004
Titel: Rammeaftale 4 - Auktionsydelser i Region Sjælland og Hovedstaden
Beschreibung: Denne delkontrakt vedrører en rammeaftale om auktionsydelser i Region Sjælland og Hovedstaden i relation til de aktiver, som Finansiel Stabilitet overtager fra minkfølgeerhverv fra den 15. februar 2024. Rammeaftalen omfatter bistand til at tilrettelægge og afholde auktioner med henblik på salg af de overtagne aktiver, som vurderes at have en salgsmæssig værdi. Rammeaftalen omfatter bistand til hele salgsprocessen, herunder besigtigelse og værdiansættelse af aktiverne, herunder forud for overtagelsen, samt tilrettelæggelse og afholdelse af auktionen. Tilbudsgiver har endvidere mulighed for at tilbyde opbevaring af aktiverne, som Finansiel Stabilitet kan vælge at gøre brug af, hvis det findes relevant.