See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ny tandklinik i Holbæk Kommune (TN720481A)
Beschreibung: Holbæk Kommune udbyder en ny tandklinik, som skal projekteres og udføres i totalentreprise. Udbudsbetingelserne indeholder de formelle betingelser for gennemførelse af udbudsprocessen. Det er derfor vigtigt, at ansøgere sættet sig grundigt ind i dette dokument. Den udbudte opgave består af følgende, overordnede elementer: 1. Projektering og opførelse af en bygning til klinikformål (benævnt ”Bygningsentreprisen”). 2. Projektering og installation af dentaludstyr i bygningen (benævnt ”Dentalentreprisen”). 3. Tilvejebringelse af en midlertidig varmeløsning i tandklinikken, samt efterfølgende konvertering til permanent fjernvarmetilslutning inden for en periode på maksimalt fire år. 4. En fireårig serviceaftale på dentaludstyr (option). Byggeriet er nærmere beskrevet i byggeprogrammet og det øvrige udbudsmateriale.
Vorherige Bekanntmachung: 567305-2024
Interne Kennung: TN720481A
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 51540000 Installation von Maschinen und Geräten für besondere Zwecke
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Ny tandklinik i Holbæk Kommune
Beschreibung: Holbæk Kommune udbyder bygge- og anlægsopgaver vedrørende en ny tandklinik, som skal projekteres og udføres i totalentreprise. Udbudsbetingelserne indeholder de formelle betingelser for gennemførelse af udbudsprocessen. Det er derfor vigtigt, at ansøgere sættet sig grundigt ind i dette dokument. Den udbudte opgave består af følgende, overordnede elementer: 1. Projektering og opførelse af en bygning til klinikformål (benævnt ”Bygningsentreprisen”). 2. Projektering og installation af dentaludstyr i bygningen (benævnt ”Dentalentreprisen”). 3. Tilvejebringelse af en midlertidig varmeløsning i tandklinikken. 4. En fireårig serviceaftale på dentaludstyr (option). Byggeriet er nærmere beskrevet i byggeprogrammet og det øvrige udbudsmateriale. Eftersom Dentalentreprisen er en integreret del af Bygningsentreprisen, er det afgørende for Holbæk Kommune, at de to delopgaver udbydes, projekteres og udføres samlet. Udbudsprocessen gennemføres som et udbud med forhandling efter udbudslovens §§ 61 – 66. Kontrakten tildeles til den tilbudsgiver, som afgiver det økonomisk mest fordelagtige tilbud på grundlag af tildelingskriteriet ”bedste forhold mellem pris og kvalitet”, idet prisen for Bygningsentreprisen og Dentalentreprisen dog er bestemt på forhånd. Disse to delopgaver udbydes således i omvendt licitation med en samlet totalentreprisesum på 56 mio. DKK + moms. For optionen (serviceaftalen) gælder særlige tildelingskriterier, jf. udbudsbetingelsernes pkt. 9.4, idet prisen for optionen er en del af evalueringen.
Interne Kennung: 43355
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Serviceaftale: Tilbudsgiver skal vedlægge sit tilbud én eller flere serviceaftaler, som tilsammen dækker det dentale udstyr, som fremgår af byggeprogram, dentalentreprise, del 3. Aftalen skal både dække alt nyt udstyr samt genanvendt udstyr fra eksisterende klinikker. Garantien på nyt udstyr og reservedele skal være minimum 3 år. Der stilles følgende mindstekrav til serviceaftalen: At der ved driftsstop påbegyndes fejlfinding samme dag og fejlen er 100% udbedret senest næste arbejdsdag. Ved reparation af udstyr som ikke kan udføres på stedet, skal der stilles samme eller tilsvarende udlåns apparater gratis til rådighed i hele reparationsperioden. Reservedele er som hovedregel lagervarer. Der er 10 års leveringsgaranti på alle reservedele fra monteringsdag.