688085-2023 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Cafeterias – Rebild Kommune - Cafédrift, Sundhedshus - Light Regimet, Forhandlingsudbud 2023 (Prækvalifikationsfase)
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rebild Kommune - Cafédrift, Sundhedshus - Light Regimet, Forhandlingsudbud 2023 (Prækvalifikationsfase)
Beschreibung: Ovennævnte udbud af cafédrift gennemføres af Servicemægleren A/S på vegne af Rebild Kommune.Opgaven omfatter drift af Ordregivers café i et nyopført Sundhedshus i Rebild Kommune og gennemføres som et forhandlingsudbud efter Light Regimets regler (Udbudslovens afsnit III)Leverandørerne bedes sætte sig grundigt ind i opgaven i Bilag B (Kravspecifikationen)
Interne Kennung: 215128998
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Opgaven gennemføres som et udbud med forhandling efter reglerne i light regimet (Udbudslovens afsnit III)OBS: Prækvalifikationen begrænses til 20 dage af hensyn til processen og Ordregivers behov for hurtigst muligt at få afdækket den potentielle interesse for opgaven. Dette vurderes i øvrigt af Ordregiver at være en passende tidsfrist set i forhold til opgaven og de konkrete krav for prækvalificering.Udbudsopgaven udføres af Servicemægleren A/S på vegne af Ordregiver, Rebild Kommune.Udvælgelseskriterierne er som følgende:Økonomisk og finansielle kapacitet.- ikke måtte have en negativ egenkapital i det seneste afsluttede regnskabsår.- Ikke må have ubetalt forfalden gæld til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivning i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret.- har en erhvervsansvarsforsikring på minimum DKK 10.000.000 kr.Tekniske og faglige kvalifikationer.- Leverandøren skal angive op til 7 relevante referencer for sammenlignelige tjenesteydelser udført i løbet af de seneste 3 år. Ved sammenlignelige tjenesteydelser forstås i denne sammenhæng hvorvidt referencen dækker over en caféydelse der omfatter; produktion på adressen hvor ydelsen leveres, forplejning til brugere på lokationen hvor caféen drives, mødeforplejning på adressen hvor ydelsen leveres og levering af en ydelse på en offentlig tilgængelig lokation som Ordregivers. Der må maksimalt tastes 750-1000 tegn (inklusiv mellemrum) i feltet "Beskrivelse" under hver reference.Objektive kriterier for valg af det begrænsede antal ansøgere- Såfremt der er flere egnede ansøgere end det forventede antal, vil de egnede ansøgere med de mest sammenlignelige referencer udvælges.Forhandlingsudbud:Der gøres opmærksomt på, at udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling, men at Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele kontrakten på baggrund af de indledende og første afgivne tilbud.Ordregiver forbeholder sig retten til at begrænse antallet af tilbudsgivere i løbet af forhandlingsprocessen.Ordregiver forbeholder sig ligeledes retten til en eventuel begrænsning i tilbudsgivere i forbindelse med forhandlingen. En sådan begrænsning vil ske i henhold til udbudsbetingelserne, jf. tildelingskriterierne i punkt 7.1 og evalueringsmodellen i punkt 7.2.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55330000 Dienstleistungen von Cafeterias
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55300000 Restaurant- und Bewirtungsdienste, 55520000 Verpflegungsdienste
5. Los
Los: LOT-0000