See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: 50.21 Skole-, hobby- og beskæftigelsesartikler - GENUDBUD 2
Beschreibung: SKI udbyder Rammeaftale 50.21 Skole-, hobby- og beskæftigelsesartikler. Rammeaftalen angår levering af skole-, hobby- og beskæftigelsesartikler. Der er følgende hovedproduktgrupper: Dekorationsartikler, dekorationsemner, formning- & billedkunstartikler, karton og papir, kreativ fremstilling, kreative redskaber, malerartikler, perler og perleplader, skoleartikler, smykkefremstilling, sæson og højtider, tegneartikler samt tekstiler og garn. Skoleartikler har tidligere været omfattet af SKI’s rammeaftale 50.55 Kontorartikler (2021), men omfattes fremadrettet af rammeaftalen, som denne udbudsbekendtgørelsen angår. Rammeaftalen er opdelt i 4 delaftaler. Sortimentet er identisk på de 4 delaftaler. Delaftale 1 adskiller sig fra delaftale 2-4, for så vidt angår leveringsgebyr på følgende måde: På delaftale 1 er Leverandøren uanset ordrens størrelse berettiget til et leveringsgebyr på DKK 50,- pr. bestilling. På delaftale 2-4 er Leverandøren berettiget til et leveringsgebyr på DKK 75,- pr. bestilling, hvis bestillingens værdi er mindre end DKK 200,-. Hver delaftale er en eneleverandøraftale, som indgås mellem SKI og leverandøren. Kunderne indgår leveringskontrakter med leverandøren på baggrund af rammeaftalen. Det fremgår af bilag A til rammeaftalen, hvordan kunderne er fordelt på delaftale 1-4. Aftageforpligtelsen er beskrevet i særbilag 1 til rammeaftalen. Rammeaftalen er en del af det fælleskommunale indkøbsprogram og omfatter en aftageforpligtelse for de tilsluttede kommuner. En kunde kan dog have tilpasset sin aftageforpligtelse i henhold til de vilkår, der fremgår i særbilag 1. Det er ikke muligt for kommuner, herunder disses selvejende institutioner, som ikke har tilsluttet sig rammeaftalen forud for udbudstidspunktet, at anvende denne. Rammeaftalen er derudover en frivillig aftale for de øvrige kunder på rammeaftalen, som fremgår af bilag A. Dette indebærer, at det er frivilligt, om de vil gøre brug af rammeaftalen.
Interne Kennung: 50.21
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Rammeaftalens udbydes efter proceduren offentligt udbud. Udbudsproceduren er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 37000000 Musikinstrumente, Sportgeräte, Spiele, Spielwaren, Handwerks- und Kunstbedarf sowie Zubehör
Zusätzliche Einstufung (cpv): 18331000 T-Shirts, 18420000 Bekleidungszubehör, 18450000 Verschlüsse (Kleidung), 18513000 Schmuckwaren, 18936000 Textilbeutel, 19000000 Leder- und Textilerzeugnisse, Plastik- und Gummistoffe, 19200000 Gewebe und zugehörige Artikel, 19210000 Gewebe, 19211000 Synthetische Gewebe, 19212000 Baumwollgewebe, 19260000 Stoff, 19280000 Wolle, Häute und Felle von Tieren, 19400000 Textilgarne und -fäden, 19410000 Naturspinnfasern, 19420000 Künstliche Spinnfasern, 19430000 Textilgarne und -fäden aus Naturfasern, 19440000 Synthetische Garne oder Fäden, 22830000 Übungshefte, 24910000 Klebstoffe, 30192100 Radiergummis, 30192110 Färbungsmittel, 30192130 Bleistifte, 30192160 Korrekturgeräte, 30192700 Büromaterial, 30194000 Zeichengeräte, 30194800 Zeichenwinkel und -dreiecke, 30195400 Trockenwischtafeln oder Zubehör, 30195500 Kreidetafeln oder Zubehör, 30195700 Tafelreinigungskits oder Zubehör, 37800000 Handwerks- und Kunstbedarf, 37810000 Handwerksbedarf, 37820000 Kunstbedarf, 37821000 Zeichenpinsel, 37822000 Zeichenfedern, 37823000 Pergamentersatz und andere Papierartikel, 39221121 Tassen, 39227000 Näh- und Stricknadeln, Fingerhüte, 39241200 Scheren, 39292000 Schultafeln mit Schreib- oder Zeichenoberflächen oder -geräten, 39292110 Tafelreiniger, 39292300 Zeichengeräte, 39292400 Schreibgeräte, 39292500 Lineale, 39560000 Diverse Textilwaren, 39561000 Tüll, Spitze, Bänder, Posamenten und Stickereien, 39562000 Filz, 39563000 Wattierungen, Garne, Gewebe und Waren für technischen Bedarf aus Spinnstoffen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 Uden mindsteordrestørrelse
Beschreibung: Sortimentet er identisk på de 4 delaftaler. Leverandøren på delaftale 1 er uanset ordrens størrelse berettiget til et leveringsgebyr på DKK 50,- pr. bestilling. Følgende kommuner er tilsluttet delaftalen: Hedensted Kommune, Samsø Kommune, Odder Kommune, Horsens Kommune, Kolding Kommune, Svendborg Kommune og Aarhus Kommune. Øvrige kunder hos SKI kan frivilligt anvende denne delaftale.
Interne Kennung: 50.21 Delaftale 1
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 Med mindsteordrestørrelse
Beschreibung: Sortimentet er identisk på de 4 delaftaler. Hvis bestillingens værdi er mindre end DKK 200,-, er Leverandøren berettiget til et leveringsgebyr på DKK 75,- pr. bestilling. Leverandøren er herudover ikke berettiget til leveringsgebyr. Følgende kommuner er tilsluttet delaftalen: Albertslund Kommune, Allerød Kommune, Bornholms Regionskommune, Brøndby Kommune, Dragør Kommune, Egedal Kommune, Faxe Kommune, Fredensborg Kommune, Frederikssund Kommune, Furesø Kommune, Langeland Kommune, Nordfyns Kommune, Faaborg-Midtfyn Kommune, Kerteminde Kommune, Glostrup Kommune, Greve Kommune, Guldborgsund Kommune, Halsnæs Kommune, Helsingør Kommune, Herlev Kommune, Hillerød Kommune, Holbæk Kommune, Hvidovre Kommune, Hørsholm Kommune, Ishøj Kommune, Kalundborg Kommune, Køge Kommune, Lejre Kommune, Næstved Kommune, Odsherred Kommune, Ringsted Kommune, Roskilde Kommune, Rødovre Kommune, Slagelse kommune, Solrød Kommune, Sorø Kommune, Stevns Kommune, Tårnby Kommune, Vallensbæk Kommune og Vordingborg Kommune.
Interne Kennung: 50.21 Delaftale 2
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3 Med mindsteordrestørrelse
Beschreibung: Sortimentet er identisk på de 4 delaftaler. Hvis bestillingens værdi er mindre end DKK 200,-, er Leverandøren berettiget til et leveringsgebyr på DKK 75,- pr. bestilling. Leverandøren er herudover ikke berettiget til leveringsgebyr. Følgende kommuner er tilsluttet delaftalen: Assens Kommune, Ballerup Kommune, Brønderslev Kommune, Fanø kommune, Frederiksberg Kommune, Gentofte Kommune, Gladsaxe Kommune, Haderslev Kommune, Herning Kommune, Høje-Taastrup Kommune, Københavns Kommune, Lyngby-Taarbæk kommune, Rudersdal Kommune, Struer Kommune, Tønder Kommune, Varde Kommune, Vejen Kommune, Ærø Kommune, Aabenraa Kommune og Aalborg Kommune.
Interne Kennung: 50.21 Delaftale 3
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4 Med mindsteordrestørrelse
Beschreibung: Sortimentet er identisk på de 4 delaftaler. Hvis bestillingens værdi er mindre end DKK 200,-, er Leverandøren berettiget til et leveringsgebyr på DKK 75,- pr. bestilling. Leverandøren er herudover ikke berettiget til leveringsgebyr. Følgende kommuner er tilsluttet delaftalen: Billund Kommune, Esbjerg Kommune, Favrskov Kommune, Fredericia Kommune, Frederikshavn Kommune, Hjørring Kommune, Holstebro Kommune, Ikast-Brande Kommune, Jammerbugt Kommune, Lemvig Kommune, Mariagerfjord Kommune, Middelfart Kommune, Morsø Kommune, Norddjurs Kommune, Nyborg Kommune, Odense Kommune, Randers Kommune, Rebild Kommune, Ringkøbing-Skjern Kommune, Silkeborg Kommune, Skanderborg Kommune, Skive Kommune, Syddjurs Kommune, Sønderborg Kommune, Thisted Kommune, Vejle Kommune, Vesthimmerlands Kommune og Viborg Kommune.
Interne Kennung: 50.21 Delaftale 4