2. Verfahren
Verfahren
Titel: Markedsdialog vedr. Marselistunnel
Beschreibung: Vejdirektoratet inviterer hermed interesserede entreprenører og leverandører til at deltage i en indledende markedsdialog om Marselistunnel. Markedsdialogen vedrører anlæg af en 1,8 km lang tunnel under Marselis Boulevard i Aarhus med fire spor samt etablering af vej oven på tunnelen efter tunnelens opførelse. Tunnelen vil forbinde Aarhus Havn og bymidten med Aarhus Syd Motorvejen. Ud over selve tunnelen og vejen ovenpå, omfatter projektet også støjskærme, og nye stier for fodgængere og cyklister samt støjbeskyttelse ved Aarhus Syd Motorvejen ved Stavtrup. Forud for udbuddet af anlægsarbejderne ønsker Vejdirektoratet markedets vurdering til hhv. udbud og kontraktvilkår, samt udførelsesmetodik. Besvarelser fra markedsdialogen vil hjælpe Vejdirektoratet med at udvikle udbuds- og kontraktspecifikationerne for projektet, så de afspejler de aktuelle markedsforhold og kapaciteter. ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Besvarelser fremsendes til mair1@vd.dk med kopi til msvo@vd.dk. Information om frister og procedurer fremgår af dokumentet: "Information for Potential Suppliers - 8000 Marselistunnel"
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45221000 Bauarbeiten für Brücken, Tunnel, Schächte und Unterführungen, 45221240 Bauarbeiten für Tunnel, 45233110 Bauarbeiten für Autobahnen