69536-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bau von Wasseraufbereitungsanlagen – Udbud af totalentreprise Nyt Tolne Vandværk
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af totalentreprise Nyt Tolne Vandværk
Beschreibung: Frederikshavn Vand ønsker at fremtidssikre vandforsyningen for forbrugerne i forsyningsområde Nord samt at producere drikkevandet på de mest bæredygtige vandværker med hensyn til vandkvalitet og CO2-aftryk. Der er derfor behov for at udvide Tolne Vandværk, der med en ny og større produktionskapacitet kan sikre drikkevand i mange år fremover. Det eksisterende Tolne Vandværk er beliggende på adressen Kirkevej 100, 9870 Sindal, matrikel 16ac, Tolne By, Tolne. Det nye vandbehandlingsanlæg skal opføres på arealet syd herfor. Frederikshavn Vand har indgået en købsaftale på arealet med Tolne Skov ApS. Når købsaftalen med Tolne Skov er færdigbehandlet lægges det tilkøbte areal sammen med nuværende matrikel, således hele området er omfattet af matrikel 16ac, Tolne By, Tolne. D. 7. januar 2025 er der givet tilladelse til ophævelse af fredskovspligt på det omfattede areal som i fremtiden vil være lagt til matrikel 16ac, Tolne By, Tolne. I tilladelsen til ophævelse af fredskovspligt stilles vilkår om erstatningsskov. Projektets opstart er afhængig af opnåelse af godkendelse af erstatningsskov af Styrelsen for Grøn Arealomlægning. Nærværende udbud omfatter etablering af et nyt vandbehandlingsanlæg med flere behandlingslinjer til håndtering og behandling af råvand fra en række kildepladser. Anlægget skal placeres syd for i ikke sammenhængen-de forlængelse af det eksisterende vandværk Entreprisen omfatter således også en total sammenkobling med eksisterende beholderanlæg og udpumpningsanlæg til et fuldt sammenhængende Vandværk. Dette inklusiv samtlige tilhørende installationer og ledningsanlæg. Det eksisterende vandbehandlingsanlæg på Tolne Vandværk skal sammen med beholdere og udpumpning være i drift i hele projektperioden, udelukkende med mindre planlagte afbrydelser. Indeholdt i udbuddet er derfor alle arbejder i forbindelse med hele overgangsfasen hvor entreprenøren laver tilslutninger og kobler om mellem nyt og eksisterende anlæg frem mod et samlet idriftsat Tolne Vandværk. Dette arbejde er inklusive eventuelle nødvendige midlertidige installationer. Da Frederikshavn Vand ønsker at spilde så lidt vand som muligt i processen med idriftsætning og indkøring er det forventningen at store dele af vandet fra indkøring tilledes det nuværende vandbehandlingsanlæg og behandles til drikkevand derfra. I forbindelse med omkobling, tilslutnining og fremføring af råvand vil der være ledningsarbejder i terræn uden for matriklen.
Interne Kennung: Udbud af totalentreprise Nyt Tolne Vandværk
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45252120 Bau von Wasseraufbereitungsanlagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Totalentreprise - Nyt Tolne Vandværk
Beschreibung: Totalentreprise - Nyt Tolne Vandværk
Interne Kennung: Nyt Tolne Vandværk