695627-2023 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Udbud af teknisk rådgivning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af teknisk rådgivning
Beschreibung: Gribskov Forsyning A/S, Gribskov Spildevand A/S og Gribskov Genbrug og Ressourcer A/S ønsker at indhente tilbud på en rammeaftale vedrørende teknisk rådgivning. Rammeaftalen udbydes for perioden 1. januar 2024 til 31. december 2026 med mulighed for forlængelse indtil 31. december 2027. Gribskov Forsyning A/S, Gribskov Spildevand A/S og Gribskov Genbrug og Ressourcer A/S har estimeret, at det årlige træk på rammeaftalen vil udgøre 3.000 timer, i alt 12.000 timer over 4 år, således at den maksimale værdi af rammeaftalen er 12,8 mio. kr. ekskl. moms. En værdi der kan forhøjes af Gribskov Forsyning A/S, Gribskov Spildevand A/S og Gribskov Genbrug og Ressourcer A/S med 50 %, således at den maksimale værdi af rammeaftalen kan forhøjes til i alt 19,2 mio. kr. ekskl. moms. Den udbudte opgave vedrører generel "husrådgivning" til Gribskov Forsyning A/S, Gribskov Spildevand A/S og Gribskov Genbrug og Ressourcer A/S, som ønsker at få tilknyttet en fast rådgiver til håndtering af de i ydelsesbeskrivelsen, der er vedlagt som en del af det samlede udbudsmateriale, anførte opgaver. Gribskov Forsyning A/S, Gribskov Spildevand A/S og Gribskov Genbrug og Ressourcer A/S gør i den forbindelse opmærksom på, at der ikke er tale om en eksklusiv aftale og at rådgivning til konkrete projekter vil blive indkøbt særskilt. Gribskov Forsyning A/S, Gribskov Spildevand A/S og Gribskov Genbrug og Ressourcer A/S ønsker en rådgiver, som har et højt fagligt niveau i afløbs- og rensetekniske henseender, og som kan stå til rådighed for Gribskov Forsyning A/S, Gribskov Spildevand A/S og Gribskov Genbrug og Ressourcer A/S i takt med, at behov opstår. Rådgiveren skal have et indgående kendskab til de rammer, hvorunder Gribskov Forsyning A/S, Gribskov Spildevand A/S og Gribskov Genbrug og Ressourcer A/S opererer, særligt i forhold til myndigheder, jura og økonomi. De typiske rådgivningsydelser, som rådgiveren skal bistå med, er: 1. Rådgivning vedrørende anlægsdimensionering, datahåndtering, -fortolkning og -præsentation samt dataindberetning og indhentning af myndighedstilladelser. 2. Rådgivning i forbindelse med udbud af anlægs- og driftsprojekter 3. Rådgivning i forbindelse med indberetning til Forsyningssekretariat og brancheorganisation 4. Rådgivning i forbindelse med afholdelse af bestyrelsesmøder og statusopdatering af ejerrapport, regulativer og betalingsvedtægter. Der henvises i øvrigt til ydelsesbeskrivelsen, som indeholder en specifikation af ydelserne. Ydelsesbeskrivelsen er vedlagt som en del af det samlede udbudsmateriale. Udbuddet gennemføres elektronisk ved brug af udbudsportalen www.udbuddet.dk. Tilbudsgiver skal derfor oprettes som licenshaver hos www.udbuddet.dk for at kunne deltage i udbuddet. Oprettelse som licenshaver kan ske uden omkostning. Spørgsmål vedrørende www.udbuddet.dk, herunder forhold vedrørende oprettelsen som licenshaver, skal stilles direkte til www.udbuddet.dk via support-funktionen. www.udbuddet.dk's support kan træffes via telefon +45 7022 7007. Der ydes ikke vederlag for tilbudsgivernes deltagelse i udbudsproceduren.
Interne Kennung: Udbud af teknisk rådgivning
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres i henhold til udbudsloven, jf. lov nr. 1564 af 15. december 2015. Udbuddet gennemføres som offentligt udbud, jf. udbudslovens §§ 56-57. Gribskov Forsyning A/S, Gribskov Spildevand A/S og Gribskov Genbrug og Ressourcer A/S er ansvarlige for, at de generelle principper om ligebehandling, gennemsigtighed og proportionalitet samt forbuddet mod forskelsbehandling respekteres i alle faser af udbuddet.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71330000 Verschiedene von Ingenieuren erbrachte Dienstleistungen, 71530000 Beratung im Bauwesen, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 18 000 Stunden