2. Verfahren
Verfahren
Titel: Totalrådgivning Axelborg - Afd. 14, Horsens
Beschreibung: Renovering af boliger og infrastruktur
Interne Kennung: 250504
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71421000 Landschaftsgärtnerische Gestaltung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Totalrådgivning Axelborg - afd. 14 - Renovering af boliger og infrastruktur
Beschreibung: ALBO ønsker at renovere Axelborg, Afd. 14, således området får et arkitektonisk løft og boligerne fremtidssikres med b.la. større og bedre disponering af køkken og bad. Renoveringen omfatter etablering af tilgængelige familieboliger, familieboliger til beboere med forskellige behov samt boliger, der renoveres med udgangspunkt i nuværende indretning. Alle boliger får nye altaner, og boliger i stueetagen suppleres med adgang til terrasse på terræn, hvor dette er muligt. Friarealer og infrastruktur skal også forbedres, og der skal derfor ske en samlet forbedring af infrastrukturen med afsæt i den foreliggende infrastrukturplan og økonomi.
Interne Kennung: Totalrådgivning Axelborg - afd. 14, Horsens
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71220000 Architekturentwurf, 71421000 Landschaftsgärtnerische Gestaltung