2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udzielenie kredytu w wysokości 4.000.000,00 zł (cztery miliony złotych 00/100) na sfinansowanie planowanego deficytu Gminy Lubień w 2025r. oraz spłatę zaciągniętych kredytów
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest: udzielenie kredytu w wysokości 4.000.000,00 zł (cztery miliony złotych 00/100). na sfinansowanie planowanego deficytu Gminy Lubień w 2025r. oraz spłatę zaciągniętych kredytów. 1. Zabezpieczenie terminowej spłaty kredytu wraz z odsetkami stanowić będzie weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową opatrzone kontrasygnatą Skarbnika Gminy. 2. Rozliczenia między Zamawiającym a Wykonawcą będą dokonywane w złotych polskich (PLN). 3. Uruchomienie transz kredytu będzie polegać na przekazaniu ich na konto podstawowe Zamawiającego - na jego wniosek, w transzach o częstotliwości i w wysokościach uwarunkowanych aktualnymi potrzebami Zamawiającego w okresie od dnia podpisania umowy do dnia 31.12.2025 r. (jako datę uruchomienia kredytu w całości - do celów przygotowania ofert - przyjmujemy dzień 1.12.2025 r.) Przed uruchomieniem transz kredytu Zamawiający przedłoży w banku dyspozycję uruchomienia kredytu na formularzach bankowych. Wykonawca dokona uruchomienia wszystkich transz kredytu zgodnie z dyspozycjami Zamawiającego bez naliczania prowizji od niewykorzystanej części kredytu. Wykonawca uruchomi środki poszczególnych transz kredytu w ciągu najpóźniej 10 dni od otrzymania dyspozycji Zamawiającego Karencja w spłacie kapitału - do 30 marca 2027r. 4. Spłata kapitału nastąpi do dnia 31.12.2033 roku w kwartalnych ratach. Rata kapitału będzie płacona do ostatniego dnia roboczego ostatniego miesiąca danego kwartału. Ostatnia rata kredytu płatna będzie do 31 grudnia 2033 roku. Wysokość rat kapitałowych przedstawia się następująco: - 2027 rok - 4 raty po 50.000,00 zł - 2028 rok - 4 raty po 50.000,00 zł - 2029 rok - 4 raty po 50.000,00 zł - 2030 rok - 4 raty po 40.000,00 zł - 2031 rok - 4 raty po 200.000,00 zł - 2032 rok - 4 raty po 250.000,00 zł - 2033 rok - 4 raty po 360.000,00 zł 5. Warunki udzielenia i spłaty kredytu proponowane przez Wykonawcę winny ponadto przewidywać prawo Zamawiającego do: - niewykorzystania w całości kredytu bez obciążenia Zamawiającego dodatkowymi kosztami, przy czym Zamawiający powiadomi Wykonawcę o niewykorzystaniu kredytu w całości, - zmniejszenia kwoty planowanego do zaciągnięcia kredytu bez obciążenia Zamawiającego dodatkowymi kosztami, przy czym Zamawiający powiadomi Wykonawcę o niewykorzystaniu części kredytu, - dokonania wcześniejszej spłaty części lub całości kredytu (rat) w terminie wyznaczonym przez Zamawiającego bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów. W przypadku wcześniejszej spłaty części kredytu bądź całości kredytu odsetki naliczane będą tylko za okres do terminu spłaty, - dokonania zmian w planowanych wysokościach rocznych spłat kapitału bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów. - w przypadku dokonania przez Zamawiającego przedterminowej spłaty części kredytu, Strony ustalą nowy harmonogram spłat kredytu w formie aneksu do umowy. Za powyższą czynność Zamawiający nie będzie obciążony dodatkowymi kosztami. - wykonawcy nie przysługuje prawo naliczenia i pobierania prowizji przygotowawczej, a także prowizji od udzielonego kredytu ani żadnych innych dodatkowych prowizji i opłat. 6. Jedynym kosztem ponoszonym przez Zamawiającego będzie oprocentowanie kredytu, z tym że: a) oprocentowanie kredytu nastąpi według zmiennej stopy procentowej, stanowiącej sumę stopy referencyjnej Banku i marży Banku, ustalonej przy zastosowaniu następującej zasady: - stawka ustalana na okres 3 miesięcy w wysokości WIBOR 3M z ostatniego dnia roboczego kwartału, obowiązująca od 1 dnia następnego kwartału, - w przypadku gdy stawka WIBOR 3M osiągnie wartość ujemną, do określenia stopy procentowej przyjmuje się wartość stawki WIBOR 3M na poziomie równym 0. b) do wyliczenia odsetek od kredytu należy przyjąć rzeczywistą liczbę dni kalendarzowych w roku i w poszczególnych miesiącach. Odsetki płatne będą w okresach kwartalnych i naliczane od faktycznie wykorzystanego kredytu. Nie przewiduje się karencji w spłacie odsetek, c) odsetki od kredytu płatne będą do ostatniego dnia kalendarzowego kwartału z zastrzeżeniem, jeżeli data spłaty odsetek przypada na dzień ustawowo wolny od pracy uważa się, że termin zostaje zachowany, jeżeli spłata odsetek nastąpi w ostatnim dniu roboczym przed tą datą d) do wyliczenia odsetek kredytu należy przyjąć stawkę WIBOR 3M z dnia 12 września 2025 r. tj. 4,74% i marżę banku.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest: udzielenie kredytu w wysokości 4.000.000,00 zł (cztery miliony złotych 00/100). na sfinansowanie planowanego deficytu Gminy Lubień w 2025r. oraz spłatę zaciągniętych kredytów. 1. Zabezpieczenie terminowej spłaty kredytu wraz z odsetkami stanowić będzie weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową opatrzone kontrasygnatą Skarbnika Gminy. 2. Rozliczenia między Zamawiającym a Wykonawcą będą dokonywane w złotych polskich (PLN). 3. Uruchomienie transz kredytu będzie polegać na przekazaniu ich na konto podstawowe Zamawiającego - na jego wniosek, w transzach o częstotliwości i w wysokościach uwarunkowanych aktualnymi potrzebami Zamawiającego w okresie od dnia podpisania umowy do dnia 31.12.2025 r. (jako datę uruchomienia kredytu w całości - do celów przygotowania ofert - przyjmujemy dzień 1.12.2025 r.) Przed uruchomieniem transz kredytu Zamawiający przedłoży w banku dyspozycję uruchomienia kredytu na formularzach bankowych. Wykonawca dokona uruchomienia wszystkich transz kredytu zgodnie z dyspozycjami Zamawiającego bez naliczania prowizji od niewykorzystanej części kredytu. Wykonawca uruchomi środki poszczególnych transz kredytu w ciągu najpóźniej 10 dni od otrzymania dyspozycji Zamawiającego Karencja w spłacie kapitału - do 30 marca 2027r. 4. Spłata kapitału nastąpi do dnia 31.12.2033 roku w kwartalnych ratach. Rata kapitału będzie płacona do ostatniego dnia roboczego ostatniego miesiąca danego kwartału. Ostatnia rata kredytu płatna będzie do 31 grudnia 2033 roku. Wysokość rat kapitałowych przedstawia się następująco: - 2027 rok - 4 raty po 50.000,00 zł - 2028 rok - 4 raty po 50.000,00 zł - 2029 rok - 4 raty po 50.000,00 zł - 2030 rok - 4 raty po 40.000,00 zł - 2031 rok - 4 raty po 200.000,00 zł - 2032 rok - 4 raty po 250.000,00 zł - 2033 rok - 4 raty po 360.000,00 zł 5. Warunki udzielenia i spłaty kredytu proponowane przez Wykonawcę winny ponadto przewidywać prawo Zamawiającego do: - niewykorzystania w całości kredytu bez obciążenia Zamawiającego dodatkowymi kosztami, przy czym Zamawiający powiadomi Wykonawcę o niewykorzystaniu kredytu w całości, - zmniejszenia kwoty planowanego do zaciągnięcia kredytu bez obciążenia Zamawiającego dodatkowymi kosztami, przy czym Zamawiający powiadomi Wykonawcę o niewykorzystaniu części kredytu, - dokonania wcześniejszej spłaty części lub całości kredytu (rat) w terminie wyznaczonym przez Zamawiającego bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów. W przypadku wcześniejszej spłaty części kredytu bądź całości kredytu odsetki naliczane będą tylko za okres do terminu spłaty, - dokonania zmian w planowanych wysokościach rocznych spłat kapitału bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów. - w przypadku dokonania przez Zamawiającego przedterminowej spłaty części kredytu, Strony ustalą nowy harmonogram spłat kredytu w formie aneksu do umowy. Za powyższą czynność Zamawiający nie będzie obciążony dodatkowymi kosztami. - wykonawcy nie przysługuje prawo naliczenia i pobierania prowizji przygotowawczej, a także prowizji od udzielonego kredytu ani żadnych innych dodatkowych prowizji i opłat. 6. Jedynym kosztem ponoszonym przez Zamawiającego będzie oprocentowanie kredytu, z tym że: a) oprocentowanie kredytu nastąpi według zmiennej stopy procentowej, stanowiącej sumę stopy referencyjnej Banku i marży Banku, ustalonej przy zastosowaniu następującej zasady: - stawka ustalana na okres 3 miesięcy w wysokości WIBOR 3M z ostatniego dnia roboczego kwartału, obowiązująca od 1 dnia następnego kwartału, - w przypadku gdy stawka WIBOR 3M osiągnie wartość ujemną, do określenia stopy procentowej przyjmuje się wartość stawki WIBOR 3M na poziomie równym 0. b) do wyliczenia odsetek od kredytu należy przyjąć rzeczywistą liczbę dni kalendarzowych w roku i w poszczególnych miesiącach. Odsetki płatne będą w okresach kwartalnych i naliczane od faktycznie wykorzystanego kredytu. Nie przewiduje się karencji w spłacie odsetek, c) odsetki od kredytu płatne będą do ostatniego dnia kalendarzowego kwartału z zastrzeżeniem, jeżeli data spłaty odsetek przypada na dzień ustawowo wolny od pracy uważa się, że termin zostaje zachowany, jeżeli spłata odsetek nastąpi w ostatnim dniu roboczym przed tą datą d) do wyliczenia odsetek kredytu należy przyjąć stawkę WIBOR 3M z dnia 12 września 2025 r. tj. 4,74% i marżę banku