See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Usuwanie drzew, krzewów, odrośli, koszenie łąk, wykaszanie torfowisk, ochrona stanowisk roślin rzadkich w Poleskim Parku Narodowym w 2025 r.
Beschreibung: 1. usuwanie odrośli bez usunięcia biomasy (22,33 ha) 2.usuwanie odrośli z usunięciem biomasy (4,55 ha) 3.Koszenie łąk i muraw wraz z usunięciem skoszonej biomasy (8,59 ha) 4.usuwanie drzew i krzewów z usunięciem biomasy (2,75 ha) 5.wykaszanie gatunków obcych (0,14 ha) 6.usuwanie drzew i krzewów obcych gatunków (2,85 ha)
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zamawiający działając na podstawie art. 138 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2019 r., poz. 2019 ze zm.), który stanowi że, Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w art. 138 ust. 1 ustawy Pzp, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Zamawiający informuje, że w przedmiotowym Zamówieniu zachodzi pilna potrzeba skrócenia terminu składania ofert ze względu na konieczność wykonania zaplanowanych zabiegów ochronnych określonych w obowiązującym Planie Ochrony Poleskiego Parku Narodowego z dnia 16 września 2020 r (Dz. U. 2020 r. poz. 1966). Plan ochrony obejmuje zadania ochronne mające na celu utrzymanie lub odtworzenie właściwego stanu siedlisk przyrodniczych i populacji gatunków oraz zachowanie ciągłości procesów ekologicznych w ekosystemach wodnobłotnych. W rozdziale 7 zawarto harmonogram realizacji zadań ochronnych, w tym działań obejmujących koszenie łąk i torfowisk w celu ograniczenia sukcesji roślinności drzewiastej i krzewiastej jak również odtwarzanie właściwych warunków wodnych na torfowiskach. Harmonogram działań ochronnych przewiduje ich realizację w określonych terminach rocznych i sezonowych, wynikających z biologii chronionych siedlisk i gatunków oraz uwarunkowań przyrodniczych (np. prace pielęgnacyjne wykaszanie możliwe są jedynie w okresie od sierpnia do października). Opóźnienie w realizacji zamówienia mogłoby doprowadzić do niezrealizowania zadań w terminach wskazanych w planie ochrony, degradacji siedlisk torfowiskowych i ekosystemów wodnobłotnych, naruszenia zobowiązań wynikających z prawa krajowego i międzynarodowego, w tym w zakresie ochrony obszarów Natura 2000 (Poleski Park Narodowy jest objęty tą formą ochrony). Terminowe wykonanie działań wynikających z planu ochrony ma kluczowe znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej oraz wypełnienia obowiązków prawnych państwa w zakresie ochrony przyrody. Zaniechanie lub opóźnienie realizacji tych działań może skutkować utratą siedlisk przyrodniczych, koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów w przyszłości oraz ryzykiem naruszenia prawa ochrony przyrody i ewentualnych kar finansowych. Zamówienie należy wykonać jeszcze w bieżącym sezonie, co w praktyce oznacza, że czas na jego realizację jest istotnie skrócony. W związku z powyższym, skrócenie terminu składania ofert w niniejszym postępowaniu jest w pełni uzasadnione przesłanką pilnej potrzeby udzielenia zamówienia, której nie można było przewidzieć, oraz wynika z konieczności wykonania zadań nałożonych przez przepisy prawa powszechnie obowiązującego, w tym Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 września 2020 r.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77000000 Dienstleistungen in Landwirtschaft, Forstwirtschft, Gartenbau, Aquakultur und Bienenzucht
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Część 2 – „Usuwanie odrośli, koszenie łąk, wykaszanie torfowisk w obwodzie ochronnym Bubnów (I) na powierzchni 41,21 ha”
Beschreibung: Część 2 Usuwanie drzew, krzewów 2,75 ha, odrośli z usunięciem biomasy 4,55 ha, z pozostawieniem biomasy 22,33 ha, koszenie łąk, wykaszanie torfowisk 8,73 ha, usuwanie gatunków obcych 2,85 ha w obwodzie ochronnym Bubnów
Interne Kennung: OPK 423/2025 2
Menge: 0,4121 Quadratkilometer