696132-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Reinigungsdienste – Rengøringsaftale for Copenhagen Malmö Ports krydstogtsterminaler
Bekanntmachung über das Bestehen eines Prüfungssystems
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRengøringsaftale for Copenhagen Malmö Ports krydstogtsterminaler
BeschreibungI forbindelse med vores aftale på rengøring udløber, skal CMP have ny aftale for Copenhagen Malmö port AB for varetagelse af rengøring/vedligehold på vores krydstogtsterminaler. Cmp har til varetagelse af passagerer ankomst og afstigning af krydstogtspassagerer 3 stk. terminaler med identisk mål og udseende for vores krydstogtsanløb. Terminalerne der opdelt i en passagerhal og bagagehal samt indeholder opholdsrum, toiletter, tolderfaciliteter samt et teknik areal. Ialtt for de 3 terminaler ca. 9.700 m2. Dette udbud omhandler den udvendig facaderengøring, pudsning af vinduer samt indvendig rengøring af alle 3 stk. krydstogtsterminaler samt ved behov pasning af yderområder. Terminalerne er er beliggende på Oceankaj, 2150 København N. Opgaven omfatter start opstartsrengøring af alle 3 terminaler. Der vil ud over den normale rengøring samt vedligeholdelse indvendig, ligeledes være ekstra grundige rengøringer med både med både indvendig grundig rengøring og udvendig facade rengøring samt vinduespudsning ca. hver 2. måned, og hver anden måned facade rens og vinduespudsning i samtlige terminaler. Ved turnaroundanløb (hvor passagerer skiftes) varetages rengøringen også under selve anløbet. I tilbuddet skal indgå gulvvaskemaskine med specifikationer til at varetage vasken af arealet i hallerne. Der skal være en fast gulvvaskemaskine pr. terminal. Samtlige miljøcertificerede eller ligeværdige rengøringsprodukter der kræves for udførelse af opgaven samt forbrugsartikler som toiletpapir, håndklædeark, sprit/alkohol samt håndsæbe der er miljøvenlige samt kompatible med de dispensere der er opsat skal indgå og prissættes i opgaven. Krydstogtssæsonen starter omkring 15. marts og strækker sig til omkring oktober. Krydstogtanløbene fordeler sig over både hverdage samt weekender, og normalt er et anløb fra omtrentlig klokken 06 morgen til 17. om aften, men afvigelser fra dette kan sagtens forekomme, og derfor skal der være en stor fleksibilitet omkring tidspunkter. Der vil også indgå periodisk rengøring efter behov af et udkigstårn der er placeret på kajen på Oceankaj, samt en 12 fod toiletcontainer der er placeret på den modsatte side af vejen på Oceankaj som skal gøres rent ved hver turnarround anløb samt efter behov. I dette første trin har I som leverandør mulighed for at tilkendegive jeres interesse og blive vurderet, om I opfylder de nødvendige betingelser for at prækvalificeres til at kunne deltage i den videre forløb. De leverandører, der opfylder kravene, vil derefter blive vurderet og minimum 5 Leverandører vil blive udvalgt samt inviteret til at afgive tilbud og vil få adgang til fuldstændige udbudsmateriale, beskrivelser samt tegninger for udbudsgenstanden. De beskrivelser, der gives af udbuddet i dette dokument, er overordnede og har kun til formål at give leverandører et overblik over Ordregiver ‘s behov, så de kan vurdere, om de kan og ønsker at deltage i udbuddet. De krav og betingelser, der gælder for prækvalifikationen af Tilbudsgivere, fremgår af dette dokument med bilag samt information i udbudssystemet Comdia.com Vi beder alle ansøgere læse dokumenterne grundigt igennem og sikre, at alle spørgsmål bliver korrekt besvaret, og at det ønskede materiale er vedhæftet, når I indsender jeres ansøgning. Alle obligatoriske krav skal være opfyldt for, at ansøgningen kan godkendes og videre kvalificering til mulig deltagelse i udbuddet.
Interne Kennung361960
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39713410 Bodenreinigungsmaschinen, 90911200 Gebäudereinigung, 90911100 Reinigung von Unterkünften
5. Los
LosLOT-0000