2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indkøb af AI Mammografiløsning til Region Syddanmark og Region Midtjylland - Genudbud
Beschreibung: Udbuddet vedrører indkøb af en AI Mammografiløsning til henholdsvis Region Syddanmark og Region Midtjylland. Der er tale om et IT-system. For så vidt angår Region Midtjylland, er der alene tale om en option. Region Midtjylland kan således vælge eller undlade at udnytte optionen på indkøb af en AI Mammografiløsning. Som følge af et øget befolkningstal og stigende gennemsnitlig alder i befolkningen ses en stigning i forekomsten af brystkræft i Danmark. Der forventes en stigning fra ca. 4.800 i 2024 til ca. 5310 tilfælde af brystkræft i 2028. Tidlig opsporing med brystkræftscreening og behandling efter bedste praksis anses som afgørende elementer for at reducere brystkræftrelateret dødelighed og sygelighed hos kvinder. Screeningsprogrammet for brystkræft i Region Syddanmark foretager årligt ca. 70.000 screeninger. Derudover gennemføres der årligt ca. 17.000 kliniske mammografiundersøgelser. Det forventes, at ca. 10% af de kliniske mammografiundersøgelser udføres som tomosyntese. For Region Midtjyllands vedkommende bliver der årligt foretaget ca. 65.000 screeninger og ca. 15.000 kliniske mammografiundersøgelser. Hver screeningsundersøgelse består af 4 røntgenbilleder, 2 standardprojektioner pr. bryst. I tilfælde af tidligere brystkræft og brystbevarende operation suppleres med en 3. projektion. I dag bliver hver enkelt røntgenbillede gransket af to uafhængige mammaradiologer. Hvis der er uenighed, gennemgås billederne ved en 3. granskning. Der opleves generelt en stigende efterspørgsel på mammadiagnostik. Bl.a. henvises et stigende antal patienter til udredning i pakkeforløb for brystkræft som følge af en øgning i screeningspopulationen samt nye udrednings- og behandlingsmuligheder. Samtidig med det stigende behov for mammografiundersøgelser er der en landsdækkende udfordring med mangel på mammaradiologer. Kunstig intelligens (AI) løsninger baseret på deep learning-teknikken har i de senere år vist store fremskridt inden for medicinsk billedanalyse, særligt med hensyn til påvisning af brystkræft på mammografier. Den udbudte AI-løsning skal implementeres på Region Syddanmarks fire sygehusenheder (Odense Universitetshospital. Sygehus Lillebælt, Sygehus Sønderjylland og Esbjerg/Grindsted Sygehus), der foretager mammografiundersøgelser. Formålet med anskaffelsen af en AI Mammografiløsning er dermed • at sikre at de nationale krav til brystkræftscreening kan opretholdes fremadrettet, og • at frigøre mammaradiolog-ressourcer til andre opgaver i forbindelse med opsporing af brystkræft. Løsningen skal således kunne aflaste ”1. granskeren” i mammografi screeningsprogrammet samt yde beslutningsstøtte i den kliniske mammografi. Såfremt Region Midtjylland måtte udnytte optionen, vil løsningen hos Region Midtjylland skulle installeres på følgende sygehusenheder: Aarhus Universitetshospital, Regionshospitalet Viborg og Regionshospitalet Randers. Udbuddet omfatter overordnet følgende delydelser: • Selve AI-løsningen • Installation, opsætning, drift og kalibrering af systemet • Uddannelse af radiologer, systemforvaltning og driftspersonale • Vedligeholdelse og support af AI-løsningen Som en del af den udbudte Kontrakt udbydes endvidere følgende optioner for Ordregiver: • Mulighed for anvendelse af AI-løsningen i klinisk mammografi • Understøttelse af tomosyntese (3D) i mammografiscreening • Køb af yderligere screeninger jf. Bilag 3 For så vidt angår optioner henvises yderligere til Udkast til Kontrakt, pkt. 8, samt Bilag 2 og 3. Kontrakten, herunder Kravspecifikationen jf. Bilagene 1, 2 og 8, indeholder en uddybende beskrivelse af de udbudte produkter. Overtagelsesprøve i Region Syddanmark forventes godkendt primo juni 2026.
Vorherige Bekanntmachung: 230140-2025
Interne Kennung: 25/46428
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ordregiver har valgt at gennemføre udbuddet som et udbud med forhandling, idet Ordregivers behov ikke kan imødekommes uden en vis tilpasning af allerede tilgængelige løsninger, jf. udbudslovens § 61, stk. 1, nr. 1, litra a. Herudover er vurderingen, at Ordregiver ikke kan fastlægge de tekniske specifikationer tilstrækkelig præcist med henvisning til en standard, en europæisk teknisk vurdering, en fælles teknisk specifikation eller en teknisk reference, jf. udbudslovens § 61, stk. 1, nr. 1, litra d. De prækvalificerede virksomheder vil skriftligt blive anmodet om at afgive et indledende tilbud. Formålet med forhandling er dels, at Tilbudsgiver får adgang til at optimere sit tilbud, dels at sikre, at Tilbudsgiver afgiver et konditionsmæssigt tilbud. Enhver prækvalificeret Tilbudsgiver, der indleverer tilbud til tiden, vil, medmindre andet fremgår af udbudsbetingelserne, blive inviteret til forhandling, uanset om et tilbud i øvrigt er konditionsmæssigt. Det forventes, at der afholdes én forhandlingsrunde. Ordregiver forbeholder sig – mod tilpasninger af tidsplanen – ret til at afholde en yderligere forhandlingsrunde med fremsendelse af et revideret indledende tilbud, hvis dette viser sig nødvendigt eller formålstjenligt. Det skal bemærkes, at Ordregiver kan beslutte, at forhandlingerne i udbuddet helt eller delvist eventuelt vil blive gennemført skriftligt, hvis dette af Ordregiver vurderes formålstjenligt. I dette tilfælde vil der således ikke blive indkaldt til forhandlingsmøder omkring tilbud uanset, hvad der i øvrigt fremgår af nærværende dokument.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72268000 Bereitstellung von Software
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48814000 Medizinische Informationssysteme, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung, 72267100 Wartung von Informationstechnologiesoftware, 80533100 Ausbildung im Umgang mit Computern
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Region Midtjylland deltager i udbuddet med en option på indgåelse af kontrakt om en AI Mammografiløsning inkl. de af udbuddet øvrigt omfattede ydelser og optioner. Region Midtjylland kan ved et skriftlig varsel på minimum 90 dage og maksimalt 120 dage overfor den vindende Tilbudsgiver vælge, om man vil udnytte optionen. Det skriftlige varsel fra Region Midtjylland skal i givet fald senest være afsendt inden 12 måneder efter Region Syddanmark har underskrevet kontrakten. Såfremt Region Midtjylland vælger at udnytte optionen, skal den vindende Tilbudsgiver indgå en separat kontrakt med Region Midtjylland. Kontrakten mellem den enkelte region og Leverandøren er af parterne uopsigelig i en periode på 36 måneder efter overtagelsesdagen. Efter udløb af uopsigelighedsperioden kan regionen (gældende for den pågældende region) opsige Kontrakten med et skriftligt varsel på minimum 12 måneder og af Leverandøren med et skriftligt varsel på minimum 24 måneder. Opsigelse skal ske til udløb af en kalendermåned. Som en del af den udbudte Kontrakt udbydes endvidere følgende optioner for Ordregiver: • Mulighed for anvendelse af AI-løsningen i klinisk mammografi • Understøttelse af tomosyntese (3D) i mammografiscreening • Køb af yderligere screeninger jf. Bilag 3 For så vidt angår optioner henvises yderligere til Udkast til Kontrakt pkt. 8 samt Bilag 2 og 3..