700409-2023 - Wettbewerb
Polen – Kreditgewährung – Udzielenie kredytu długoterminowego
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udzielenie kredytu długoterminowego
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego na pokrycie planowanego deficytu budżetu Gminy Nielisz oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych pożyczek i kredytów.
Interne Kennung: UZP.271.12.2023
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego na pokrycie planowanego deficytu budżetu Gminy Nielisz oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych pożyczek i kredytów. 2. Szczegółowe warunki zamówienia: 1) kwota kredytu – 2 330 000,00 PLN (słownie: dwa miliony trzysta trzydzieści tysięcy 00/100); 2) uruchomienie kredytu nastąpi bezgotówkowo przelewem na konto rachunku bankowego Zamawiającego o numerze: 37 9628 0007 2001 0000 0013 3001 prowadzonym przez Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie; 3) Wykonawca pozostawi środki kredytu do dyspozycji Zamawiającego w całości w okresie: od dnia zawarcia umowy do dnia 31.12.2023 roku albo w transzach, zależnie od potrzeb Zamawiającego na podstawie składanych przez Zamawiającego pisemnych zapotrzebowani, na kolejną transzę, w terminie 2 dni roboczych przed uruchomieniem, bez składania odrębnych wniosków kredytowych. Przez dni robocze należy rozumieć dni od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. 4) Wykonawca dopuszcza przeznaczenie środków kredytu na pokrycie planowanego deficytu budżetu Gminy Nielisz oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych pożyczek i kredytów. 5) Okres karencji przy spłacie kapitału do dnia 29.03.2024 r., 6) Spłata kapitału - w 44 kwartalnych ratach od dnia 29.03.2024 r. do dnia 31.12.2034 r, w następujących terminach i kwotach, z tym zastrzeżeniem, że jeżeli termin spłaty raty kredytu przypada na dzień wolny od pracy, spłata będzie dokonywana w ostatnim dniu roboczym wg zestawienia: - 2024 – 70 000,00 zł w czterech równych ratach po 17 500,00 zł, - 2025 – 100 000,00 zł w czterech równych ratach po 25 000,00 zł, - 2026 – 50 000,00 zł w czterech równych ratach po 12 500,00 zł, - 2027 – 50 000,00 zł w czterech równych ratach po 12 500,00 zł, - 2028 – 50 000,00 zł w czterech równych ratach po 12 500,00 zł, - 2029 – 80 000,00 zł w czterech równych ratach po 20 000,00 zł, - 2030 – 120 000,00 zł w czterech równych ratach po 30 000,00 zł, - 2031 – 200 000,00 zł w czterech równych ratach po 50 000,00 zł, - 2032 – 600 000,00 zł w czterech równych ratach po 150 000,00 zł, - 2033 – 600 000,00 zł w czterech równych ratach po 150 000,00 zł, - 2034 – 410 000,00 zł pierwsza rata 110 000,00 zł i trzy raty po 100 000,00 zł. 7) Spłata odsetek: a) odsetki miesięcznie od zaciągniętego kredytu spłacane będą ostatniego dnia każdego miesiąca, którego dotyczą, przy czym odsetki za miesiąc grudzień 2034 roku wraz ze spłatą raty kapitałowej, b) Wykonawca będzie naliczał odsetki od faktycznie wykorzystanej kwoty kredytu. Odsetki będą naliczane za rzeczywistą liczbę dni wykorzystania kredytu przy założeniu, że rok liczy 365/366 dni, od dnia powstawania zadłużenia z tytułu udzielonego kredytu do dnia poprzedzającego jego spłatę włącznie, c) pierwsza spłata raty odsetkowej nastąpi ostatniego dnia miesiąca, w którym uruchomiona zostanie pierwsza transza; 8) Oprocentowanie kredytu: a) oparte będzie na zmiennej stopie procentowej, tj. w oparciu o stawkę WIBOR 3M jako stawkę bazową powiększoną o oferowaną marżę banku; b) sposób ustalenia stawki bazowej oprocentowania: stawka WIBOR - 3M ustalana dla kolejnych okresów obrachunkowych będzie średnią arytmetyczną stawek WIBOR – 3M z miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc obrachunkowy. Stopa procentowa ulegała będzie zmianie w pierwszym dniu roboczym każdego miesiąca. c) jeżeli ustalona na dany okres stawka bazowa oprocentowania WIBOR 3M osiągnie wartość ujemną, to na potrzeby wyliczenia oprocentowania będzie przyjęte, że w danym okresie rozliczeniowym stawka bazowa wynosi 0,00 %, zatem oprocentowanie kredytu w tym okresie będzie równe marży banku, 9) Dla obliczenia ceny oferty należy przyjąć stawkę WIBOR 3M na dzień 31.10.2023 r. w wysokości 5,66% oraz jako datę uruchomienia kredytu dzień 20.12.2023 r. 10) Marża Wykonawcy jest stała w okresie trwania umowy; 11) Zamawiający nie przewiduje wypłacenia jednorazowej prowizji przygotowawczej od przyznanego kredytu; 12) Zmawiający zastrzega sobie prawo przedterminowej spłaty całości lub części kredytu bez ponoszenia dodatkowych kosztów z tego tytułu, po uprzednim zawiadomieniu banku o zamiarze takiej spłaty w terminie w dniu przed jej realizacją oraz możliwość zmiany kwoty spłaty rat kapitałowych kredytu w ramach ustalonych lat kredytowania - bez naliczania przez Wykonawcę z tego tytułu prowizji rekompensacyjnej. Odsetki będą liczone tylko od kwoty aktualnego zadłużenia pozostającego do spłaty; 13) Zamawiający nie będzie ponosił żadnych dodatkowych kosztów, w tym opłat i prowizji związanych z uruchomieniem i obsługą kredytu w całym okresie kredytowania poza oprocentowaniem; Zabezpieczenie spłaty kredytu stanowić będzie weksel „in blanco” wraz z deklaracją wekslową. Zamawiający wyraża zgodę na kontrasygnatę Skarbnika Powiatu na wekslu i deklaracji wekslowej; 14) Zamawiający nie dopuszcza możliwości złożenia zabezpieczenia w formie oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 k.p.c; 15) Zamawiający zastrzega możliwość wykorzystania kredytu w części bez ponoszenia dodatkowych opłat z tego tytułu, z zastrzeżeniem określonym w pkt 17; 16) Zamawiający wykorzysta co najmniej 30% kwoty kredytu; 17) Rozliczenia pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą usługi będą dokonywane w złotych polskich (PLN). 18) Zamawiający oświadcza, że nie posiada zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego; 19) Zamawiający nie korzysta z leasingu oraz emisji papierów dłużnych; 20) Dokumentacja dotycząca sytuacji finansowej i budżetu Gminy Nielisz stanowi załącznik Nr 7 do SWZ.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66110000 Bankdienstleistungen