See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Supercomputer system
Beschreibung: SDU, i samarbejde med en tredjepart og HPE, har indgået et strategisk og eksklusivt partnerskab for etableringen, driften og den løbende udvikling af en grøn, suveræn højtydende computing (HPC) og cloud-infrastruktur. Dette partnerskab danner grundlaget for en unik national initiativ, der er designet til at levere banebrydende computing-tjenester til dansk forskning, offentlige institutioner og aktører i den private sektor. Projektet er fysisk forankret ved en tredjeparts topmoderne datacenter, som er optimeret til grøn drift, inklusive avanceret køling og varme-genindvindings teknologi. Tredjepart har forpligtet disse faciliteter eksklusivt til dette partnerskab, og under en bindende aftale, er det kun HPE-udstyr og HPE-certificeret personale, der er tilladt at betjene og vedligeholde infrastrukturen. Denne eksklusivitet er afgørende for at sikre integrationen af HPE’s systemer med tredjeparts proprietære og højt specialiserede datacentermiljø, især i forhold til energieffektivitet og bæredygtighed. Eksklusivitetsaftalen mellem tredjepart og HPE betyder, at HPE er den eneste leverandør, der er autoriseret til at levere, installere, drive og vedligeholde HPC-hardware i denne kontekst. Ingen andre leverandører har adgang til eller er certificeret til at operere inden for tredjepartens faciliteter. Derfor ville anskaffelse af HPC-udstyr fra en hvilken som helst anden leverandør være uforenelig med de kontraktmæssige og tekniske begrænsninger af projektet. Kort sagt, HPE's rolle kan ikke byttes ud med nogen anden leverandørs. Desuden sikrer den trepartsaftale mellem tredjepart, HPE og SDU langsigtet tilpasning i både teknologisk udvikling og bæredygtighedsstrategi. Aftalen inkluderer fælles forpligtelser til innovation inden for grøn datainfrastruktur og cloud-tjenester, som ingen anden kombination af partnere kunne levere i samme kontekst. Den eksklusive karakter af dette samarbejde er ikke baseret på produktpræferencer, men på den operationelle og strategiske integration af infrastruktur, personale og bæredygtighedssystemer, som kun kan opnås gennem HPE. Derfor bestemmes valget af HPE som leverandør af den unikke og eksklusive ramme, der er etableret for dette projekt. En konkurrencepræget udbudsproces er ikke anvendelig i dette tilfælde, da ingen anden leverandør kunne opfylde kravene i henhold til de eksisterende kontraktlige forpligtelser med tredjepart og SDU.
Vorherige Bekanntmachung: 582181-2025
Interne Kennung: 518467
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 30211100 Supercomputer
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30211300 Computerplattformen, 72267000 Software-Wartung und -Reparatur, 50312000 Wartung und Reparatur von Computeranlagen, 30200000 Computeranlagen und Zubehör, 48820000 Server
5. Los
Los: LOT-0000