704024-2023 - Wettbewerb
Polen – Elektrizität, Heizung, Sonnen- und Kernenergie – ZAKUP ENERGII ELEKTRYCZNEJ NA POTRZEBY GMINY JEDLIŃSK I JEJ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: ZAKUP ENERGII ELEKTRYCZNEJ NA POTRZEBY GMINY JEDLIŃSK I JEJ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH
Beschreibung: 1. Przedmiotem niniejszego zamówienia jest Zakup energii elektrycznej dla obiektów wskazanych w zał. nr 1 do SWZ, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997r. Prawo energetyczne, Kodeksu Cywilnego oraz przepisami wykonawczymi wydanymi na ich podstawie. Gmina Jedlińsk oraz jednostki wymienione w zał. nr 1 do SWZ zawrą odrębne umowy wynikające z niniejszego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na ZAKUP ENERGII ELEKTRYCZNEJ NA POTRZEBY GMINY JEDLIŃSK I JEJ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH. Szczegółowe informacje dotyczące zawierania umów przez Gminę i jej jednostki organizacyjne zawarte zostały w zał. nr 1 do SWZ. Obowiązkiem wybranego Wykonawcy będzie reprezentowanie Zamawiającego oraz jego jednostek organizacyjnych przed właściwym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w sprawach związanych ze zgłoszeniem zmiany sprzedawcy. Do wykonania ww. wymienionych czynności Wykonawca otrzyma stosowne pełnomocnictwo (zał. nr 4.1 do SWZ) 2. Zamawiający, działa w imieniu własnym oraz na podstawie podpisanego Porozumienia (Porozumienie do wglądu w siedzibie Zamawiającego), w imieniu: • Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jedlińsku • Publicznej Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Starych Zawadach • Publicznej Szkoły Podstawowej im. im. Braci Andrzeja i Józefa Załuskich w Jedlance • Publicznej Szkoły Podstawowej im. im. Henryka Sienkiewicza w Bierwcach • Publicznej Szkoły Podstawowej im. im. Jana Pawła II w Ludwikowie • Publicznej Szkoły Podstawowej im. im. Kardynała Stedana Wyszyńskiego w Wierzchowinach • Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jedlińsku • Zespołu Szkolno-Przedszkolnego we Wsoli • Zakładu Gospodarki Komunalnej w Jedlińsku • Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku 3. Zamówienie – zakup energii elektrycznej do obiektów wymienionych w załączniku nr 1 do SWZ: 1) Szacunkowe zapotrzebowanie energii elektrycznej w okresie od 01.01.2024 r. do 31.12.2025 r. wynosi 3 042 784,00 kWh.
Interne Kennung: ZP.271.20.2023
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt. 2 Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w ust. 1, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, w przypadku, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Gmina Jedlińsk i jej jednostki organizacyjne obecnie mają zawarte Umowy sprzedaży energii elektrycznej na czas określony do 31.12.2023 r. w trybie przetargu nieograniczonego, więc nie ma możliwości przedłużenia tych umów. Brak aktywnej umowy sprzedaży energii elektrycznej na dzień 01.01.2024 r. skutkowałby wystąpieniem sprzedaży rezerwowej, która jest bardzo niekorzystna finansowo dla odbiorcy. Należy podkreślić, że według Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych sprzedawca energii elektrycznej powinien zgłosić zmianę sprzedawcy z zachowaniem terminu 21 dni przewidzianym na tę procedurę. Oznacza to, że najpóźniej 8.12.2023 r. wybrany w postępowaniu sprzedawca energii powinien zgłosić zmianę sprzedawcy tak, aby sprzedaż mogła rozpocząć się 01.01.2024 r. Przystąpienie do czynności zmiany sprzedawcy przez sprzedawcę energii jest możliwe tylko wtedy, gdy posiada on podpisane dwustronnie, w oryginale umowy sprzedaży energii elektrycznej. Zamawiający mając na uwadze konieczność pilnego udzielenia zamówienia z uwagi na zapewnienie ciągłości sprzedaży energii elektrycznej dla Gminy Jedlińsk i jej jednostek organizacyjnych, biorąc pod uwagę fakt, iż podpisanie Umowy sprzedaży energii elektrycznej i zgłoszenie zmiany sprzedawcy powinno nastąpić w jak najszybszym terminie, ogłosił postepowanie w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie art. 129 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 129 ust. 2 oraz art. 132-139 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 z późn. zm.- „ustawa Pzp”) Od dnia 25.10.2023 r. do publikacji ogłoszeń w DUUE należy stosować wyłącznie formularze eNotices2. Pełnomocnik Zamawiającego przez kilka dni z rzędu próbował zamieścić i wysłać ogłoszenie o zamówieniu, niestety strona i formularz nie pozwalały na dokonanie tej czynności. Dane wprowadzone znikały, wyskakiwały komunikaty o błędach (error 502, error 503), zapisane robocze ogłoszenie po ponownym otwarciu otwierało się ze zmienionymi treściami. W dniu 07.11.2023 r. Pełnomocnikowi udało się uzupełnić całe ogłoszenie, ale nie dało się go wysłać do publikacji, ponieważ pojawiał się błąd, którego nie dało się odnaleźć oraz zdefiniować. Z informacji odnalezionych na stronach internetowych wynika, że dopiero w dniu 08.11.2023 r. zostały poprawione błędy. Mając na uwadze powyższe, Pełnomocnik Zamawiającego mimo działań z należytą starannością nie mógł ogłosić postępowania w terminie pozwalającym na wyłonienie wykonawcy, z którym można podpisać umowę z terminem obowiązywania od 01.01.2024 r. Pełnomocnik zamawiającego widział konieczność pilnego udzielenia zamówienia tak, aby można było wyłonić nowego wykonawcę w terminach pozwalających na rozpoczęcie sprzedaży 01.01.2024 r. Dlatego też Pełnomocnik Zamawiającego ogłosił postępowanie i wyznaczył termin składania ofert na 24.11.2023 r., tj. 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, gdyż zachodziła pilna potrzeba udzielenia zamówienia.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09300000 Elektrizität, Heizung, Sonnen- und Kernenergie
Zusätzliche Einstufung (cpv): 09310000 Elektrizität
5. Los
Los: LOT-0001