705703-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Beratung im Bereich Projektleitung – Rammeaftale om levering af konsulentbistand – Implementering af program om styrket beredskab i Evida
OJ S 206/2025 27/10/2025
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
1. Beschaffer
1.1.
Beschaffer
Offizielle BezeichnungEvida Service A/S
E-Mailsisbi@evida.dk
Rechtsform des ErwerbersEinrichtung des öffentlichen Rechts
Tätigkeit des öffentlichen AuftraggebersAllgemeine öffentliche Verwaltung
Tätigkeit des AuftraggebersErzeugung, Fortleitung oder Abgabe von Gas oder Wärme
2. Verfahren
2.1.
Verfahren
TitelRammeaftale om levering af konsulentbistand – Implementering af program om styrket beredskab i Evida
BeschreibungEvida initierede et større LOSB-program (lov om styrket beredskab - tidligere NIS2-program) i 2024 med henblik på opfyldelse af kravene i henhold til lov om styrket beredskab og bek. nr. 260 af 6/3-2025 om modstandsdygtighed og beredskab, og med fokus på at højne sikkerheden, samt sikre at den generelle modenhed løftes i virksomheden (”Forsyningssikkerhedsprogrammet”). Forsyningssikkerhedsprogrammet for implementering af kravene i henhold til lov om styrket beredskab og bek. nr. 260 af 6/3-2025 om modstandsdygtighed og beredskab i energisektoren går nu ind i næste fase; forankring i organisationen, mitigering og compliance. Dette har stor betydning for Evida som orga-nisation. Der vil blive stillet større krav til adgang til ressourcer, flere tværgående faglige afhængigheder samt implementering af nye metoder indenfor styring og håndtering af risici. I den forbindelse har Evida behov for ekstern assistance, der har erfaring med at håndtere sådanne ledel-se og organisatoriske forandringer, samt besidder de faglige erfaringer der kan hjælpe organisationen med at opnå den ønskede værdi af denne implementering og efterlevelse af kravene lov om styrket be-redskab og bek. nr. 260 af 6/3-2025 om modstandsdygtighed og beredskab i energisektoren. Forsyningssikkerhedsprogrammet vil tage udgangspunkt i forskellige arbejdsstrømme tilhørende forskelli-ge fagområder, med fokus på at forankre de identificerede aktiviteter, opbyggelse af nye funktioner samt efterleve de krav og retninger der er aftalt i organisationen. Rammeaftalen vil blive tildelt til en (1) leverandør.
Kennung des Verfahrensc09a3225-c348-478e-8738-9f160f395d7c
Interne Kennung579598
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
2.1.1.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72221000 Beratung im Bereich Unternehmensanalyse, 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung, 72600000 Computerunterstützung und -beratung
2.1.2.
Erfüllungsort
PostanschriftVognmagervej 14  
StadtViborg
Postleitzahl8800
Land, Gliederung (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDänemark
2.1.3.
Wert
Geschätzter Wert ohne MwSt.9 000 000,00 DKK
Höchstwert der Rahmenvereinbarung9 000 000,00 DKK
2.1.4.
Allgemeine Informationen
Rechtsgrundlage
Richtlinie 2014/25/EU
2.1.6.
Ausschlussgründe
Quellen der AusschlussgründeBekanntmachung
Schwerwiegendes berufliches FehlverhaltenEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren i forbindelse med udøvelsen af sit erhverv har begået alvorlige forsømmelser, der sår tvivl om ansøgerens eller tilbudsgiverens integritet. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Interessenkonflikt aufgrund seiner Teilnahme an dem VergabeverfahrenEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at en interessekonflikt, jf. udbudslovens § 24, nr. 18, i forhold til det pågældende udbud ikke kan afhjælpes effektivt med mindre indgribende foranstaltninger. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Direkte oder indirekte Beteiligung an der Vorbereitung des VergabeverfahrensEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at en konkurrencefordrejning som omhandlet i udbudslovens § 39 som følge af den forudgående inddragelse af de økonomiske aktører i forberedelsen af udbudsproceduren i forhold til det pågældende udbud ikke kan afhjælpes med mindre indgribende foranstaltninger. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Täuschung, Zurückhaltung von Informationen, Unfähigkeit zur Vorlage erforderlicher Unterlagen oder Erlangung vertraulicher Informationen zu dem VerfahrenEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren i det pågældende udbud har givet groft urigtige oplysninger, har tilbageholdt oplysninger eller ikke er i stand til at fremsende supplerende dokumenter vedrørende udelukkelsesgrundene i udbudslovens § 135, stk. 1 eller 3, og, hvis det er relevant, i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 eller 6, de fastsatte minimumskrav til egnethed i udbudslovens §§ 140-144 eller udvælgelsen i § 145. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Rein innerstaatliche AusschlussgründeUdbudslovens § 134 a finder anvendelse, hvorfor en ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikkesamarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere etableret i det pågældende land. Udbudslovens § 134 a, Stk. 2: § 135, stk. 6, finder tilsvarende anvendelse på situationer omfattet af stk. 1. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Terroristische Straftaten oder Straftaten im Zusammenhang mit terroristischen AktivitätenEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet som defineret i henholdsvis artikel 1, 3 og 4 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EU-Tidende 2002, nr. L 164, side 3) som ændret ved Rådets rammeafgørelse 2008/919/RIA af 28. november 2008 om ændring af rammeafgørelse 2002/475/RIA om bekæmpelse af terrorisme (EU-Tidende 2008, nr. L 330, side 21). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153
Verstoß gegen die Verpflichtung zur Entrichtung von SozialversicherungsbeiträgenOrdregiveren skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver, der har ubetalt forfalden gæld på 100.000 kr. eller derover til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Verstoß gegen die Verpflichtung zur Entrichtung von SteuernOrdregiveren skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver, der har ubetalt forfalden gæld på 100.000 kr. eller derover til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Beteiligung an einer kriminellen VereinigungEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for handlinger begået som led i en kriminel organisation som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 (EU-Tidende 2008, nr. L 300, side 42). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Geldwäsche oder TerrorismusfinanzierungEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EU-Tidende 2005, nr. L 309, side 15). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
BetrugEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for svig som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Kinderarbeit und andere Formen des MenschenhandelsEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for overtrædelse af straffelovens § 262 a eller, for så vidt angår en dom fra et andet land angående børnearbejde og andre former for menneskehandel som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EU-Tidende 2011, nr. L 101, side 1). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
KorruptionEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for bestikkelse som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater, og artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EU-Tidende 2003, nr. L 192, side 54) og bestikkelse som defineret i den nationale ret i ansøgerens eller tilbudsgiverens medlemsstat eller hjemland eller i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
5. Los
5.1.
LosLOT-0000
TitelRammeaftale om levering af konsulentbistand – Implementering af program om styrket beredskab i Evida
BeschreibungEvida initierede et større LOSB-program (lov om styrket beredskab - tidligere NIS2-program) i 2024 med henblik på opfyldelse af kravene i henhold til lov om styrket beredskab og bek. nr. 260 af 6/3-2025 om modstandsdygtighed og beredskab, og med fokus på at højne sikkerheden, samt sikre at den generelle modenhed løftes i virksomheden (”Forsyningssikkerhedsprogrammet”). Forsyningssikkerhedsprogrammet for implementering af kravene i henhold til lov om styrket beredskab og bek. nr. 260 af 6/3-2025 om modstandsdygtighed og beredskab i energisektoren går nu ind i næste fase; forankring i organisationen, mitigering og compliance. Dette har stor betydning for Evida som orga-nisation. Der vil blive stillet større krav til adgang til ressourcer, flere tværgående faglige afhængigheder samt implementering af nye metoder indenfor styring og håndtering af risici. I den forbindelse har Evida behov for ekstern assistance, der har erfaring med at håndtere sådanne ledel-se og organisatoriske forandringer, samt besidder de faglige erfaringer der kan hjælpe organisationen med at opnå den ønskede værdi af denne implementering og efterlevelse af kravene lov om styrket be-redskab og bek. nr. 260 af 6/3-2025 om modstandsdygtighed og beredskab i energisektoren. Forsyningssikkerhedsprogrammet vil tage udgangspunkt i forskellige arbejdsstrømme tilhørende forskelli-ge fagområder, med fokus på at forankre de identificerede aktiviteter, opbyggelse af nye funktioner samt efterleve de krav og retninger der er aftalt i organisationen. Rammeaftalen vil blive tildelt til en (1) leverandør.
Interne Kennung579598
5.1.1.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72221000 Beratung im Bereich Unternehmensanalyse, 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung, 72600000 Computerunterstützung und -beratung
Optionen
Beschreibung der OptionenKunden kan forlænge Rammeaftalen på samme vilkår i op til 6 måneder. Forlængelse må ikke finde sted mere end 2 gang(e) op til i alt 12 måneder
5.1.2.
Erfüllungsort
PostanschriftVognmagervej 14  
StadtViborg
Postleitzahl8800
Land, Gliederung (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDänemark
5.1.3.
Geschätzte Dauer
Datum des Beginns01/01/2026
Laufzeit2 Jahre
5.1.4.
Verlängerung
Maximale Verlängerungen2
5.1.5.
Wert
Geschätzter Wert ohne MwSt.9 000 000,00 DKK
Höchstwert der Rahmenvereinbarung9 000 000,00 DKK
5.1.6.
Allgemeine Informationen
Vorbehaltene Teilnahme
Teilnahme ist nicht vorbehalten.
Die Namen und beruflichen Qualifikationen des zur Auftragsausführung eingesetzten Personals sind anzugebenNoch nicht bekannt
Auftragsvergabeprojekt nicht aus EU-Mitteln finanziert
Die Beschaffung fällt unter das Übereinkommen über das öffentliche Beschaffungswesenja
Diese Auftragsvergabe ist auch für kleine und mittlere Unternehmen (KMU) geeignetja
5.1.9.
Eignungskriterien
Quellen der EignungskriterienBekanntmachung
KriteriumDurchschnittlicher Jahresumsatz
Beschreibung des EignungskriteriumsTilbudsgiver skal have en gennemsnitlig omsætning på min. 2.000.000 kr. de seneste 3 regnskabsår.
5.1.11.
Auftragsunterlagen
Sprachen, in denen die Auftragsunterlagen offiziell verfügbar sindDänisch
Frist für die Anforderung zusätzlicher Informationen07/11/2025 12:00:00 (UTC+01:00) Mitteleuropäische Zeit, Westeuropäische Sommerzeit
Internetadresse der Auftragsunterlagenhttps://www.comdia.com/evida/tenderinformationshow.aspx?Id=579598
5.1.12.
Bedingungen für die Auftragsvergabe
Verfahrensbedingungen
Sicherheitsüberprüfung ist erforderlich
BeschreibungDet er forudsætning, at personerne, der skal udføre opgaven, kan sikkerhedsgodkendes til klassifikationsgraden FORTROLIGT, jf. § 3 i bekendtgørelse nr. 1075 af 27/8-2025 om sikkerhedsgodkendelse i energisektoren.
Bedingungen für die Einreichung
Elektronische EinreichungErforderlich
Adresse für die Einreichunghttps://www.comdia.com/evida/tenderinformationshow.aspx?Id=579598
Sprachen, in denen Angebote oder Teilnahmeanträge eingereicht werden könnenDänisch
Elektronischer KatalogNicht zulässig
VariantenNicht zulässig
Die Bieter können mehrere Angebote einreichenNicht zulässig
Frist für den Eingang der Angebote18/11/2025 10:00:00 (UTC+01:00) Mitteleuropäische Zeit, Westeuropäische Sommerzeit
Dauer, während der das Angebot gültig bleiben muss2 Monate
Informationen, die nach Ablauf der Einreichungsfrist ergänzt werden können
Fehlende Bieterunterlagen können nicht nach Fristablauf nachgereicht werden.
Informationen über die öffentliche Angebotsöffnung
Eröffnungstermin19/11/2025 10:00:00 (UTC+01:00) Mitteleuropäische Zeit, Westeuropäische Sommerzeit
Auftragsbedingungen
Die Auftragsausführung muss im Rahmen von Programmen für geschützte Beschäftigungsverhältnisse erfolgenNein
Bedingungen für die Ausführung des AuftragsDet er forudsætning, at personerne, der skal udføre opgaven, kan sikkerhedsgodkendes til klassifikationsgraden FORTROLIGT, jf. § 3 i bekendtgørelse nr. 1075 af 27/8-2025 om sikkerhedsgodkendelse i energisektoren.
Es ist eine Geheimhaltungsvereinbarung erforderlichnein
Elektronische RechnungsstellungErforderlich
Aufträge werden elektronisch erteiltnein
Zahlungen werden elektronisch geleistetja
Finanzielle VereinbarungBetalingsbetingelserne er løbende måned + 30 kalenderdage efter afsendelse af korrekt faktura, jf. punkt 17.1 i kontrakten.
5.1.15.
Techniken
Rahmenvereinbarung
Rahmenvereinbarung ohne erneuten Aufruf zum Wettbewerb
Informationen über das dynamische Beschaffungssystem
Kein dynamisches Beschaffungssystem
5.1.16.
Weitere Informationen, Schlichtung und Nachprüfung
ÜberprüfungsstelleKlagenævnet for Udbud
Informationen über die Überprüfungsfristen: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud m.v. (loven kan hentes på www.retsinformation.dk), gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage, jf.lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens §2, stk. 1, nr. 1, og udbudslovens § 171, stk. 2. I andre situationer skal klage over udbud, jf.lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt.Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf.udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstill - perioden, jf.lovens § 6, stk. 4.I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill - perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf.lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds e-mailadresse er angivet i punkt VI.4.1). Klagenævnet for Udbuds klagevejledning kan findes på: www.erhvervsstyrelsen.dk.
Organisation, die zusätzliche Informationen über das Vergabeverfahren bereitstelltEvida Service A/S
Organisation, die einen Offline-Zugang zu den Vergabeunterlagen bereitstelltEvida Service A/S
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstelltKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, die Teilnahmeanträge entgegennimmtEvida Service A/S
Organisation, die Angebote bearbeitetEvida Service A/S
8. Organisationen
8.1.
ORG-0001
Offizielle BezeichnungEvida Service A/S
Registrierungsnummer40318941
PostanschriftVognmagervej 14
StadtViborg
Postleitzahl8800
Land, Gliederung (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDänemark
KontaktpersonSimon Søndergaard Bitsch
E-Mailsisbi@evida.dk
Telefon+45 23439196
Internetadressehttps://evida.dk/
Rollen dieser Organisation
Beschaffer
Organisation, die zusätzliche Informationen über das Vergabeverfahren bereitstellt
Organisation, die einen Offline-Zugang zu den Vergabeunterlagen bereitstellt
Organisation, die Teilnahmeanträge entgegennimmt
Organisation, die Angebote bearbeitet
8.1.
ORG-1000
Offizielle BezeichnungComdia ApS
Registrierungsnummer33501404
PostanschriftLindvedvej 73
StadtOdense S
Postleitzahl5260
Land, Gliederung (NUTS)Fyn (DK031)
LandDänemark
E-Mailsupport@comdia.com
Telefon+45 7199 3672
Internetadressehttps://www.comdia.com/
Rollen dieser Organisation
TED eSender
8.1.
ORG-1001
Offizielle BezeichnungKlagenævnet for Udbud
Registrierungsnummer37795526
PostanschriftNævnenes Hus, Toldboden 2
StadtViborg
Postleitzahl8800
Land, Gliederung (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDänemark
E-Mailklfu@naevneneshus.dk
Telefon+45 7240 5600
Internetadressehttp://www.klfu.dk
Rollen dieser Organisation
Überprüfungsstelle
8.1.
ORG-1002
Offizielle BezeichnungKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registrierungsnummer10294819
PostanschriftCarl Jacobsens Vej 35
StadtValby
Postleitzahl2500
Land, Gliederung (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDänemark
E-Mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 4171 5000
Internetadressehttps://www.kfst.dk/
Rollen dieser Organisation
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstellt
10. Änderung
Fassung der zu ändernden vorigen Bekanntmachung667208-2025
Hauptgrund für die ÄnderungKorrektur – Veröffentlichung
BeschreibungDer er nu indsat en ansvarsbegrænsning i kontraktdokumentet.
10.1.
Änderung
AbschnittskennungLOT-0000
Beschreibung der ÄnderungenJeg har forlænget tilbudsfristen til d. 18-11-2025
Änderung der Auftragsunterlagen am24/10/2025
Informationen zur Bekanntmachung
Kennung/Fassung der Bekanntmachung9da3207b-146e-4a3e-aed0-23696e03ab89  -  01
FormulartypWettbewerb
Art der BekanntmachungAuftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Unterart der Bekanntmachung17
Datum der Übermittlung der Bekanntmachung24/10/2025 12:47:05 (UTC+02:00) Osteuropäische Zeit, Mitteleuropäische Sommerzeit
Sprachen, in denen diese Bekanntmachung offiziell verfügbar istDänisch
Veröffentlichungsnummer der Bekanntmachung705703-2025
ABl. S – Nummer der Ausgabe206/2025
Datum der Veröffentlichung27/10/2025