705703-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Beratung im Bereich Projektleitung – Rammeaftale om levering af konsulentbistand – Implementering af program om styrket beredskab i Evida
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRammeaftale om levering af konsulentbistand – Implementering af program om styrket beredskab i Evida
BeschreibungEvida initierede et større LOSB-program (lov om styrket beredskab - tidligere NIS2-program) i 2024 med henblik på opfyldelse af kravene i henhold til lov om styrket beredskab og bek. nr. 260 af 6/3-2025 om modstandsdygtighed og beredskab, og med fokus på at højne sikkerheden, samt sikre at den generelle modenhed løftes i virksomheden (”Forsyningssikkerhedsprogrammet”). Forsyningssikkerhedsprogrammet for implementering af kravene i henhold til lov om styrket beredskab og bek. nr. 260 af 6/3-2025 om modstandsdygtighed og beredskab i energisektoren går nu ind i næste fase; forankring i organisationen, mitigering og compliance. Dette har stor betydning for Evida som orga-nisation. Der vil blive stillet større krav til adgang til ressourcer, flere tværgående faglige afhængigheder samt implementering af nye metoder indenfor styring og håndtering af risici. I den forbindelse har Evida behov for ekstern assistance, der har erfaring med at håndtere sådanne ledel-se og organisatoriske forandringer, samt besidder de faglige erfaringer der kan hjælpe organisationen med at opnå den ønskede værdi af denne implementering og efterlevelse af kravene lov om styrket be-redskab og bek. nr. 260 af 6/3-2025 om modstandsdygtighed og beredskab i energisektoren. Forsyningssikkerhedsprogrammet vil tage udgangspunkt i forskellige arbejdsstrømme tilhørende forskelli-ge fagområder, med fokus på at forankre de identificerede aktiviteter, opbyggelse af nye funktioner samt efterleve de krav og retninger der er aftalt i organisationen. Rammeaftalen vil blive tildelt til en (1) leverandør.
Interne Kennung579598
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72221000 Beratung im Bereich Unternehmensanalyse, 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung, 72600000 Computerunterstützung und -beratung
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenKunden kan forlænge Rammeaftalen på samme vilkår i op til 6 måneder. Forlængelse må ikke finde sted mere end 2 gang(e) op til i alt 12 måneder