706683-2025 - Ergebnis
Dänemark – Transport zu Wasser und zugehörige Dienste – Udbud af sejlads til Drogden Kystudkigsstation og Nordre Røse Fyr
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af sejlads til Drogden Kystudkigsstation og Nordre Røse Fyr
BeschreibungFMI ønsker at indgå en kontrakt vedrørende Sejlads til Drogden Kystudkigsstation og Nordre Røse Fyr med ikrafttrædelse ved underskrift, formodentlig oktober 2025. Aftalen vedrører transport af personel og gods (herunder ferskvand og miljødiesel) til Drogden Kystudkigsstation og Nordre Røse fyr, som begge er beliggende i Øresund. Forsvaret er ansvarlige for at vedligeholde og sikre forsyninger til hhv. Drogden Kystudkigsstation og Nordre Røse Fyr, samt sikre at Drogden Kystudkigsstation er bemandet døgnet rundt. Ydelsen består af en fast ugentlig sejlads og derudover vil der løbende være behov for ad hoc sejladser. Kontrakten er uopsigelig for begge parter i 6 år, hertil kommer 1 års varsel. Derfra løber kontrakten til den opsiges.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensTilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Det bemærkes, at tilbudsgiver kan basere sig på andre enheders formåen (f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør), uanset den juridiske karakter af relationen mellem tilbudsgiveren og de(n) enhed/enheder, som tilbudsgiveren baserer sig på. I så fald skal tilbudsgiver sikre sig, at et ESPD fra de(n) enhed(er), som tilbudsgiver baserer sig på, fremsendes sammen med tilbudsgivers eget ESPD. Denne/disse enhed(er)s ESPD skal indeholde tilsvarende oplysninger. En tilbudsgiver må kun afgive ét tilbud. Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148, som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 og 136 anførte udelukkelsesgrunde, og at tilbudsgiver opfylder de fastsatte krav til egnethed. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver tilbuddet, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD. Såfremt en tilbudsgiver baserer sig på andre enheders kapacitet, skal denne på opfordring afgive støtteerklæringer eller anden dokumentation, der godtgør, at denne kan disponere over den nødvendige økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet, og at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for tilbudsgiver. I mangel af en sådan dokumentation kan FMI ikke tage sådan(ne) enheds/enheders økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og faglige kapacitet i betragtning. FMI har udarbejdet en skabelon (tilgængelig i det elektroniske udbudssystem), der kan anvendes som erklæring for denne juridiske forpligtelse.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60600000 Transport zu Wasser und zugehörige Dienste
5. Los
LosLOT-0000