See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Levering af ortodontisk visitation og behandling af børn og unge under 22 år i Sønderborg Kommune
Beschreibung: Profylaksebekendtgørelse – Direkte tildeling af kontrakt om tandregulering Ordregiver: Sønderborg Kommune Kontaktperson:Lars Juhler, Udbudskonsulent E-mail:laju@sonderborg.dk Telefon:mobil 2097 5749 Kontraktens titel: Levering af tandregulering til kommunens tandpleje Kontraktens årlige værdi:Estimeret til 6.000.000 DKK Kontraktens varighed:8 år med mulighed for forlængelse 2 x 12 mdr. Bekendtgørelse om frivillige forudgående gennemsigtighed i forbindelse med indkøb af ydelse for tandregulering. Indledning: Sønderborg Kommune skal ifølge Tandplejebekendtgørelsen og Sundhedsstyrelsen´s Vejledning Om Den Kommunale Tandpleje, tilbyde vederlagsfri forebyggende og behandlende tandpleje, herunder tandregulering når det er fagligt indiceret til unge under 22 år. Sønderborg Kommune skal sikre, at børn med behov for tandregulering får adgang til behandling – enten via egne klinikker eller ved samarbejde med eksterne aktører som fx Tandreguleringshuset. Indgåelse af kontrakt. Sønderborg Kommune agter at indgå kontrakt med Tandreguleringshuset uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse, jf. udbudslovens § 80, stk. 3, nr. 2 og 3, idet ydelsen kun kan leveres af én bestemt økonomisk aktør på grund af: Sønderborg Kommune har foretaget en markedsafdækning, som har dokumenteret, at ingen andre aktører i regionen kan levere den ønskede ydelse med tilsvarende kvalitet og kapacitet. Markedsafdækning er fortaget ved at tage direkte kontakt til nabokommunes leverandør, der ikke ønsker at byde ind på opgaven. Der er udsendt via Ted (Comdia) en forhåndsmeddelelse om ønske for markedsdialog for tandregulering. Der har ikke været nogen henvendelser på denne baggrund. Sønderborg kommune har derfor måtte konkludere at der ikke findes et rimeligt alternativ eller erstatning, og den manglende konkurrence ikke er et resultat af kunstig indskrænkning af udbudsvilkårene. Standstill-periode Kontrakten vil ikke blive indgået før 10 kalenderdage efter offentliggørelsen af denne bekendtgørelse, jf. reglerne om frivillig forudgående gennemsigtighed. Henvisning til EU-udbudsregler Ordregiver vurderer, at indgåelsen af kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende er lovlig i henhold til EU-udbudsreglerne.
Interne Kennung: 590527
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85131100 Dienstleistungen im Bereich Kieferorthopädie
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85131110 Chirurgische Behandlung in der Kieferorthopädie
5. Los
Los: LOT-0000