See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale på fremstilling, administration, opbevaring, udlevering og forsendelse af stempelmærker til tobaksvarer (1)
Beschreibung: En af ordregivers opgaver er, som statslig myndighed, at sikre og føre kontrol med, at der betales tobaksafgifter i Danmark i henhold til lovbekendtgørelse nr. 170 af den 21. februar 2024 om tobaksafgifter med senere ændringer (Tobaksafgiftsloven). For at ordregiver kan kontrollere, at der betales de korrekte tobaksafgifter, bliver emballagen på tobaksvarer, der sælges i Danmark, forsynet med stempelmærker. Stempelmærkerne er dokumentation for, at de afgiftspligtige virksomheder har betalt den korrekte tobaksafgift. De afgiftspligtige virksomheder vil herefter være benævnt ”slutkunderne”. Stempelmærkerne skal fremstilles i overensstemmelse Bilag 6 – Oversigt over stempelmærker. Foruden fremstilling af stempelmærkerne skal den kommende leverandør opbevare stempelmærkerne, sørge for udlevering eller forsendelse heraf, samt varetage den daglige administration i øvrigt. Stempelmærkerne skal leveres til slutkunderne i henhold til de bestillinger, som ordregiver afgiver på vegne af slutkunderne. Da der er tale om værdipapirleverancer, stilles der særlige krav til det anvendte papir, lim/adhesive, fremstillingsmetode, form og størrelse af stempelmærkerne, sikkerhed ved opbevaring, udlevering og forsendelse mv. Ordregivers krav hertil fremgår af Bilag 1 – Kravspecifikation. For yderligere information om afgift på tobaksvarer henvises til den juridiske vejledning, afsnit E.A.10, som findes på ordregivers hjemmeside: https://info.skat.dk/data.aspx?oid=124
Interne Kennung: 24-2879774
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 22400000 Briefmarken, Scheckvordrucke, Banknoten, Aktienzertifikate, Werbeschriften, Kataloge und Handbücher
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66131000 Effektenmaklergeschäfte
5. Los
Los: LOT-0000