2. Verfahren
Verfahren
Titel: Załadunek, transport i zagospodarowanie odpadów z terenu Gminy Kłodzko o kodzie 16 82 02 powstałych w wyniku powodzi
Beschreibung: Załadunek, transport i zagospodarowanie odpadów z terenu Gminy Kłodzko o kodzie 16 82 02 powstałych w wyniku powodzi
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Referat Mienia i Zasobów Naturalnych, wnosi o skrócenie terminu z 35 do 15 dni na składanie ofert w postępowaniu pn. Załadunek, transport i zagospodarowanie odpadów z terenu Gminy Kłodzko o kodzie 16 82 02 powstałych w wyniku powodzi, na podstawie art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 z późn. zm.). Podkreślenia wymaga fakt, iż na terenie Gminy Kłodzko we wrześniu 2024 r. miała miejsce powódź, w wyniku której doszło do lokalnych podtopień, uszkodzeń infrastruktury oraz zalania wielu posesji, budynków mieszkalnych i gospodarczych. W wyniku tych zdarzeń powstała znaczna ilość odpadów popowodziowych, w tym m. in.: zniszczone meble i wyposażenie domowe, skażone odpady komunalne, materiały budowlane i izolacyjne porażone wilgocią, pleśnią i grzybami, odpady o potencjalnie niebezpiecznym składzie. Pomimo podjętych działań interwencyjnych i usunięcia sporej części odpadów, do dnia dzisiejszego na terenie gminy nadal zalega część odpadów, które nie zostały odebrane i w chwili obecnej składowane są w miejscach do tego nieprzeznaczonych – m. in. przy drogach, na placach osiedlowych, terenach zielonych i w sąsiedztwie budynków mieszkalnych. Taka sytuacja stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia oraz życia mieszkańców, a także może prowadzić do degradacji środowiska. Zalegające odpady, przyciągają gryzonie, a także mogą zawierać substancje niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. W ocenie Referatu niezwłoczne rozpoczęcie realizacji zamówienia jest absolutnie konieczne z punktu widzenia interesu publicznego. Obecność odpadów w przestrzeni publicznej zagraża bezpieczeństwu sanitarnemu, wpływa negatywnie na jakość życia mieszkańców, a także uniemożliwia przywrócenie pełnej funkcjonalności infrastruktury publicznej. Skrócenie terminu składania ofert jest zatem uzasadnione potrzebą szybkiego wyboru wykonawcy, który w trybie pilnym przystąpi do realizacji zadania. Jednocześnie zaznaczenia wymaga fakt, iż Gmina Kłodzko zrealizowała już podobne zadanie, jednakże z uwagi na liczne zgłoszenia telefoniczne zarówno mieszkańców, jak również Sołtysów Wsi ustalono, iż w dalszym ciągu istnieje konieczność odbioru i zagospodarowania odpadów powstałych w wyniku powodzi.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
5. Los
Los: LOT-0001