2. Verfahren
Verfahren
Titel: Markedsdialog 2025 - Markedsdialog vedrørende kommende anlægsprojekter
Beschreibung: I juni 2021 blev Infrastrukturplan 2035 (IP35) vedtaget, hvilket har medført en betydelig udvidelse af Vejdirektoratets projektportefølje – både i de seneste år fra 2022 til i dag og i de kommende år frem mod 2035. For at få et bedre indblik i markedets kapacitet og forventninger igangsættes hermed en markedsdialog, der har til formål at indhente markedets vurderinger inden for følgende emner: • Udbudsformer, herunder tildelingskriterier • Entrepriseform og størrelser • Forslag til forbedringer af projektering, planlægning og styring • Identifikation af ressourcemæssige udfordringe Dialogen henvender sig til både mellemstore og store entreprenører – i Danmark såvel som i udlandet – og alle besvarelser betragtes som værdifulde bidrag. Interesserede virksomheder opfordres til at deltage i den skriftlige markedsdialog ved at udfylde det vedhæftede spørgeskema. På baggrund af de skriftlige besvarelser forbeholder Vejdirektoratet sig retten til at invitere udvalgte entreprenører til dialogmøder, hvis der vurderes behov for yderligere drøftelser.
Interne Kennung: Markedsdialog 2025
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten