See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Genudbud af vaskemaskiner til vask af røgdykkerudstyr
Beschreibung: Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) udbyder en rammeaftale vedr. anskaffelse og servicering af vaskemaskiner, tørretumblere og tørreskabe røgdykkerudstyr. Udbuddet er opdelt i 4 delaftaler: - Delaftale 1: Vaskemaskiner til vask af røgdykkerudstyr - Delaftale 2: Barrieremaskiner til vask af branddragter - Delaftale 3: Industrimaskiner til vask af og tørretumblere til tørring af bl.a. branddragter - Delaftale 4: Tørreskabe til tørring af branddragter og røgdykkerudstyr
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42000000 Industrielle Maschinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42716000 Wäschereiwaschmaschinen, Maschinen für die chemische Reinigung und Trockenmaschinen, 42716120 Waschmaschinen, 42716200 Trockenmaschinen, 42959000 Geschirrspülmaschinen, nicht für den Hausgebrauch
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: Vaskemaskiner til vask af røgdykkerudstyr
Beschreibung: Delaftalen indeholder vaskemaskiner til vask af røgdykkerudstyr: - Lille vaskemaskine til vask af enten min. 2 røgdykkerflasker, 2 røgdykkerapperater, 8 røgdykkermasker eller 8 lungeautomater - Stor vaskemaskine til vask af enten min. 4 røgdykkerflasker, 4 røgdykkerapperater, 16 røgdykkermasker eller 16 lungeautomater inkl. installation og service af maskiner i kontraktsperioden.
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: Barrieremaskiner til vask af branddragter
Beschreibung: Delaftalen indeholder barrieremaskiner til vask af branddragter: - Barrieremaskine til vask af 3 branddragter - Barrieremaskine til vask af 4 branddragter - Barrieremaskine til vask af 5 branddragter - inkl. installation og service af maskiner i kontraktsperioden.
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3: Industrimaskiner til vask af og tørretumblere til tørring af bl.a. branddragter
Beschreibung: Delaftalen indeholder industrimaskiner til vask af bl.a. kedeldragter og tørretumblere til tørring af bl.a. kedeldragter: - Industrimaskine 100 L +/- 10 % - Industrimaskine 140 L +/- 10 % - Industrimaskine 190 L +/- 10 % - Industrimaskine 250 L +/- 10 % - Industrimaskine 300 L +/- 10 % - Tørretumbler 350 L +/- 10 % - Tørretumbler 550 L +/- 10 % - inkl. installation og service af maskiner i kontraktsperioden.
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4: Tørreskabe til tørring af branddragter og røgdykkerudstyr
Beschreibung: Delaftalen indeholder tørreskabe til tørring af branddragter, tørreskabe til tørring af røgdykkerudstyr samt tørreskabe (kombi) til tørring af branddrager og røgdykkerudstyr: - Tørreskab branddrager min. 4 stk. - Lille tørreskab til tørring af min. 4 røgdykkerapperater eller 12 røgdykkermasker - Stort tørreskab til tørring af min. 12 røgdykkerapperater eller 24 røgdykkermasker - Kombi-tørreskab til tørring af min. 12 røgdykkerapperater og 4 - røgdykkermasker - inkl. installation og service af maskiner i kontraktsperioden.