713467-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – VIBO afd. 142, Bagergården og afd. 175, Rådmandsgade
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelVIBO afd. 142, Bagergården og afd. 175, Rådmandsgade
BeschreibungNærværende udbudsbekendtgørelse gælder for renoveringsopgaven på VIBO afd. 142, Bagergården, beliggende på Mimersagde 34-44 & Nannasgade 5A-7B, 2200 KBH N og afd. 175, Rådmandsgade beliggende på Rådmandsagde 13-21, 2200 KBH N. Projektet består af omfattende renoveringsarbejder med udgangspunkt i en fysisk helhedsplan for hver af afdelingerne. Projektet består af almene boliger, der renoveres med offentlig støtte og er underlagt den for sådanne sager gældende lovgivning med tilhørende cirkulærer og vejledninger. Udbuddet af hovedentreprisekontrakten gennemføres som et udbud med forhandling i overensstemmelse med §§ 61-66 i Udbudsloven. Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele kontrakten på grundlag af det indledende tilbud, uden at gennemføre forhandling. Der tages ligeledes forbehold for udvidelse af antallet af forhandlingsrunder. En økonomisk aktør udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §134 a, § 135, stk. 1-3 og § 136, stk. 1, nr. 1.-4. En økonomisk aktør udelukkes ligeledes, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1-2. En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1 Der kan ikke tildeles kontrakt til følgende virksomheder, jf. Rådets forordning (EU) 2022/576 af 8. April 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine: A. russiske statsborgere eller fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland B. juridiske personer, enheder eller organer, hvoraf en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) direkte eller indirekte ejer over 50 %, eller C. fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der handler på vegne af eller efter anvisning fra en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) eller b), Ligeledes kan der ikke anvendes underleverandører eller støttende enheder, der er omfattet af ovenstående, hvis denne aktørs bidrag udgør mere end 10 % af kontraktværdien. Ansøger skal som en del af ansøgningen om prækvalifikation udfylde et ESPD. ESPD er en egenerklæring, der har til formål at fungere som et foreløbigt bevis for, at ansøgerne opfylder kravene med hensyn til egnethed, udelukkelse og udvælgelse. Derudover skal ansøger vedlægge støtteerklæringer, hvis denne baserer sig på andre enheders økonomiske og/eller tekniske formåen. Efter endeligt tilbud vil indhentning af dokumentation fra den tilbudsgiver, der står til at blive tildelt kontrakten blive indhentet inden for 2 uger. Dokumentation som bevis for, at der ikke er grundlag for udelukkelse og for at minimumskravene til egnethed er opfyldt vil kunne ske ved aflevering af serviceattest.
Interne KennungVIBO afd. 142, Bagergården og afd. 175, Rådmandsgade
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbud med forhandling jf. Udbudsloven §§ 61-66
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungNærværende udbudsbekendtgørelse gælder for renoveringsopgaven på VIBO afd. 142, Bagergården, beliggende på Mimersagde 34-44 & Nannasgade 5A-7B, 2200 KBH N og afd. 175, Rådmandsgade beliggende på Rådmandsagde 13-21, 2200 KBH N. Projektet består af omfattende renoveringsarbejder med udgangspunkt i en fysisk helhedsplan for hver af afdelingerne. Projektet består af almene boliger, der renoveres med offentlig støtte og er underlagt den for sådanne sager gældende lovgivning med tilhørende cirkulærer og vejledninger. Projektet for VIBO afd. 142, Bagergården og afd. 175, Rådmandsgade omfatter primært følgende arbejder: • Renovering af alle badeværelser i alle boliger • Installationsarbejder • Vindues- og dørudskiftning • Efterisoleringsarbejder • Anlægsarbejder • Tagarbejder Renoveringen skal udføres under begrænsede byggepladsforhold, samt i og omkring beboede lejemål, hvor der indgår løbende genhusning.