2. Verfahren
Verfahren
Titel: Denmark-Ballerup: Weight and resistance training equipment
Beschreibung: FMI har rammeaftale nr. 4600006779 med Eleiko Group AB om levering af træningsudstyr, træningsrigs og container gyms/rigs samt tilknyttede tjenesteydelser. Rammeaftalen vedrører nærmere levering, montering/installation, reparation og vedligeholdelse af udstyr til fysisk træning af Forsvarets personel, herunder stationære og mobile løsninger. Anvendelsen af rammeaftalen skal understøtte behovet for en hurtig styrkelse af Forsvarets fysiske træningskapacitet i ind- og udland for at sikre operativ robusthed og bidrage til en troværdig afskrækkelse, idet træningsfaciliteter anvendes til uddannelse, øvelser og daglig træning af militært og civilt personel på kaserner og i udsendte enheder. Ændringen består i, at rammeaftalen udvides til at omfatte selvstændige varelinjer for rigdele og opbevaringsløsninger til container-baserede træningsfaciliteter (container gyms), som kan bestilles samlet eller komponentvist. Frivægte kan fortsat bestilles som selvstændige varelinjer. Containere anskaffes særskilt af FMI på anden udbudt rammeaftale, mens leverandøren leverer og installerer de nye varelinjer i FMI’s containere. Det er FMI's vurdering, at der ikke er tale om en væsentlig ændring, jf. udbudslovens § 178, da rammeaftalens forventede værdi ikke ændre sig. Herudover skal det bemærkes, at rigdele og opbevaringsdele, allerede har været genstand for konkurrenceudsættelse, idet de indgik som en del af den prindeligt udbudte container gympakke. Selvom disse komponenter ikke fremgår som selvstændige varelinjer i rammeaftalen, har de været omfattet af den tekniske og økonomiske vurdering i udbudsprocessen, og indgik dermed i prissætningen og den samlede evaluering af tilbuddene. Baggrunden for udvidelsen er et behov for hurtigere ibrugtagning og tilpasning af mobile træningsfaciliteter uden meromkostninger forbundet med leverandørleverede containere med særlige installationer (strøm, belysning m.v.).
Vorherige Bekanntmachung: 151565-2023
Vorherige Bekanntmachung: 563157-2023
Verfahrensart: Sonstiges einstufiges Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 37442000 Geräte für Gewichttraining und Widerstandstraining
5. Los
Los: LOT-0000