See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af rammeaftale vedrørende levering af kameraer samt relaterede produktkategorier til Statens It
Beschreibung: Udbuddet omfatter indgåelse af en rammeaftale på levering af kameraer samt relaterede produktkategorier, primært til brug for overvågning af fx vejtrækninger og bygværker, hvor kameradækning i dag typisk finder sted. Kameraerne er sædvanligvis placeret på motorvejsstrækninger, hvor de sidder på høje gitter- eller kipbare master samt bygværker. Placeringen kan dog også være på installationer i åbent land, hvor der ikke findes netværksforbindelse, og hvor kameraernes kommunikation foregår via mobilforbindelser. Udbuddet omfatter følgende produktkategorier: - Kameraer - Ophæng - Strømforsyning - Visker Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudslovens afsnit II, hvorfor den vindende tilbudsgiver i hele aftaleperioden skal stille sit fulde sortiment inden for de omfattede produktkategorier til rådighed for Ordregiver, jf. udbudslovens § 45.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 35120000 Überwachungs- und Sicherheitssysteme und -einrichtungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35125300 Sicherheitskameras
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ordregiver kan yderligere forlænge Aftalen på uændrede vilkår i op til 2 x 12 måneder, med 12 måneder ad gangen.