See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: FG13X - Udbud af Flextrafik Garanti
Beschreibung: Trafikselskabet Movia udbyder Flextrafik Garanti kørsel som beskrevet i udbudsmaterialets afsnit 2 (Udbuddets omfang). Den udbudte kørsel er almindelig rutekørsel. Der udbydes ca. 91.000 garantitimer pr. år, og til denne kørsel skal anvendes 11 type 1 vogne, 5 type 4 vogne, 18 type 5 vogne, 3 type 6 vogne og 2 type 7 vogne. I alt 39 vogne. Udbuddet er opdelt i 19 udbudsenheder, der hver omfatter 2 - 3 vogne.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet foretages som et offentligt udbud i henhold til direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014 (Forsyningsvirksomhedsdirektivet), som implementeret ved BEK. Nr. 1624 af 15. december 2015.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60100000 Straßentransport/-beförderung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Udbudsenhed nr. 1
Beschreibung: Der udbydes kørsel jf. udbudsbetingelsernes afsnit 2 incl. underafsnit. De enkelte udbudsenheders indhold fremgår af udbudsmaterialets punkt 2.1.5
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kontrakten er gældende fra tidspunktet, hvor begge parter har underskrevet denne, og udløber den 31. december 2029, med mindre kontrakten opsiges som angivet herunder. Movia kan opsige kontrakten til udgangen af andet driftsår (1. juni 2028) en evt. opsigelse skal meddeles operatøren med mindst 6 måneders varsel (opsiges senest 1. december 2027). Kontrakten er for operatøren uopsigelig i hele kontraktperioden. Opsigelse af kontrakten kan desuden ske jf. § 5 om Ejerforhold, § 11 om Konkurs m.m. og § 14 om Misligholdelse og ophævelse og øvrige juridiske bestemmelser. Driftsstart er den 1. juni 2026.
Los: LOT-0002
Titel: Udbudsenhed nr. 2
Los: LOT-0003
Titel: Udbudsenhed nr. 3
Los: LOT-0004
Titel: Udbudsenhed nr. 4
Los: LOT-0005
Titel: Udbudsenhed nr. 5
Los: LOT-0006
Titel: Udbudsenhed nr. 6
Los: LOT-0007
Titel: Udbudsenhed nr. 7
Los: LOT-0008
Titel: Udbudsenhed nr. 8
Los: LOT-0009
Titel: Udbudsenhed nr. 9
Los: LOT-0010
Titel: Udbudsenhed nr. 10
Los: LOT-0011
Titel: Udbudsenhed nr. 11
Los: LOT-0012
Titel: Udbudsenhed nr. 12
Los: LOT-0013
Titel: Udbudsenhed nr. 13
Los: LOT-0014
Titel: Udbudsenhed nr. 14
Los: LOT-0015
Titel: Udbudsenhed nr. 15
Los: LOT-0016
Titel: Udbudsenhed nr. 16
Los: LOT-0017
Titel: Udbudsenhed nr. 17
Los: LOT-0018
Titel: Udbudsenhed nr. 18
Los: LOT-0019
Titel: Udbudsenhed nr. 19