720134-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Projektkonkurrence - Tingbjerg Multihal
Wettbewerbsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelProjektkonkurrence - Tingbjerg Multihal
BeschreibungDen ny Tingbjerg Multihal skal indgå som en del af den eksisterende Tingbjerg Idrætspark. Hallen vil danne ramme om både rekreative aktiviteter i hverdagen og afholdelsen af større idræts- og kulturevents. Multihallen skal skabe nye attraktive rammer for aktivitet og samvær, som vil tiltrække mennesker fra hele København. Tingbjerg Multihal skal fremstå som et arkitektonisk vartegn i området. Der ønskes en bygning udført i høj arkitektonisk og materialemæssig kvalitet: Et signatur-byggeri, der giver hele området et markant løft. VISIONEN er at skabe: (a) Et arkitektonisk vartegn i verdensklasse. (b) Motiverende rammer om idræt og bevægelse. (c) Et nyt kulturelt omdrejningspunkt for Tingbjerg og København.// Projektkonkurrencen gennemføres af Den A.P. Møllerske Støttefond. Ejendomsfonden Tingbjerg Multihal vil være ansvarlig for projektering og opførsel af multihallen, der efterfølgende udlejes og driftes af Københavns Kommune. Projektkonkurrencen gennemføres som en indbudt projektkonkurrence med forudgående prækvalifikation, med mulighed for at tildele totalrådgivningskontrakten til vinderen af projektkonkurrencen, ved gennemførelse af et udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse, jf. udbudslovens § 82. Projektkonkurrencen gennemføres i perioden december 2025 til april 2026, hvorefter det er forventningen, at der indgås aftale om totalrådgivning med vinder af konkurrencen. Totalrådgivningskontrakten vil løbe fra kontraktindgåelse (forventet Q2 2026) frem til aflevering og ibrugtagning af det færdige byggeri (forventet Q3 2030). Entreprisen forventes udbudt i hoved- eller storentreprise, med mulighed for tidlig inddragelse af entreprenør. Projektkonkurrencen omhandler projekt for selve Multihallen, samt indretning af hallens nære udearealer. PROGRAM: Tingbjerg Multihal skal placeres i den vestlige del af det eksisterende grønne idrætsområde, Tingbjerg Idrætspark, der ligger som en grøn kile mellem Tingbjerg og Hillerødmotorvejen. Det samlede konkurrenceområde udgør omkring 31.300 m2. Det er op til forslagsstiller at anvise en placering af multihallen indenfor konkurrenceområdet. Multihallen skal indeholde: (a) Idræts- og eventfaciliteter, herunder en stor opvisningshal med tribuner til 2.000 siddende tilskuere, loungeområde, motorikhal for børn og unge, mindre bevægelsessale samt styrketræningsfaciliteter. (b) Fællesområder og foreningszone, herunder ankomst- og opholdsareal, café med produktionskøkken og zone til foreningsaktiviteter. (c) Supportfunktioner, drift og teknik, herunder omklædning, depoter, birum og teknik. Multihallen skal certificeres til DGNB-Guld. Multihallen må have et bruttoareal på op til 12.000 m2. Arealangivelser for de nære udearealer indeholdt i projektet, herunder forplads mv., er ikke defineret på forhånd, men vil afhænge af de enkelte løsningsforslag. Program for multihallen og de nære udearealer udspecificeres i et konkurrenceprogram, der gøres tilgængeligt sammen med det samlede konkurrencemateriale ved projektkonkurrencens opstart. PROJEKTAFGRÆNSNING: Udviklingen af Tingbjerg Idrætspark omfatter, ud over projektet for multihallen, en opdatering af idrætsfaciliteter og udearealer i den samlede idrætspark, etablering af veje/stier for biler, gående og cyklister, samt opførelse af et P-hus og parkering på terræn indenfor konkurrenceområdet. De tilstødende projekter udføres af Københavns Kommune, adskilt fra dette projekt. Opgaven, der tildeles på basis af denne projektkonkurrence, omhandler udelukkende multihallen og dennes nære udearealer, men konkurrenceforslaget skal forholde sig til den samlede planlægning på idéniveau. I projektkonkurrencen efterspørges: (a) Forslag til placering og udformning af Tingbjerg Multihal. (b) Forslag til udformning og indretning af hallens nære udearealer.// For at sikre en sammenhængende plan for området, skal forslag til den overordnede disponering af det samlede konkurrenceområde indgå som en del af konkurrenceforslagene. Dette omfatter: (c) Princip for trafikafvikling: Princip for trafikafvikling (biler, cyklister og gående) indenfor konkurrenceområdet vil afhænge af placeringen af multihallen. Konkurrenceforslaget skal angive et diagrammatisk oplæg til trafikafvikling, der sikrer adgang til henholdsvis multihallen, parkering på terræn og P-hus. (d) Parkering på terræn: Indenfor konkurrenceområdet skal der, i forbindelse med projektet for multihallen, etableres omkring 190 p-pladser på terræn. Konkurrenceforslaget skal angive et diagrammatisk oplæg til placering af disse. (e) Parkeringshus: Indenfor konkurrenceområdet vil Københavns Kommune opføre et P-hus på omkring 6.000 m2 brutto, med plads til 200 parkerede biler. Konkurrenceforslaget skal angive et diagrammatisk oplæg til placering af dette. ØKONOMISK RAMME: Det samlede projekt er finansieret af Københavns Kommune med en bevilling fra Den A. P. Møllerske Støttefond. Budgettet for de samlede entrepriseomkostninger for Tingbjerg Multihal og behandling af de nære udearealer er ca. DKK 315 mio. ekskl. moms. Dette omfatter entrepriseomkostninger vedr. alle bygnings- og anlægsarbejder, inkl. vinterforanstaltninger og byggeplads. Derudover er der i budgettet afsat et beløb på ca. 47 mio. til uforudsete omkostninger, svarende til ca. 15% af de samlede entrepriseomkostninger. Det faste totalrådgiverhonorar forventes at udgøre ca. 12,5% af de samlede entrepriseomkostninger, svarende til omkring DKK 39.4 mio. ekskl. moms. I tillæg til ovenstående er der afsat en bygherrereserve på DKK 50 mio. målrettet særlige kvalitetsfremmende tiltag, samt gennemførelsen af nærværende projektkonkurrence. Puljen er ikke en del af den økonomiske ramme og kan kun aktiveres efter særlig aftale med Den A. P. Møllerske Støttefond. Det bemærkes, at de ovenfor angivne entrepriseomkostninger og totalrådgiverhonorar er fra bevillingstidspunktet Q4 2023 og vil indekseres frem i den endelige aftale.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungFor projektbeskrivelse henvises til pkt.2.1 'Procedure' i denne udbudsbekendtgørelse. Informationer i udbudsbekendtgørelsen er ligeledes tilgængelige i opsat prækvalifikationsannonce som er tilgængelig på iBinder. Se link i pkt.5.1.11.
Interne KennungProjektkonkurrence - Tingbjerg Multihal