722834-2025 - Wettbewerb
Polen – Sozialforschung – Przygotowanie i przeprowadzenie badania oraz sporządzenie raportu końcowego pn.: ”Wielokulturowość i lifelong learning: analiza dostosowania oferty edukacyjnej dla cudzoziemców w Wielkopolsce”
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelPrzygotowanie i przeprowadzenie badania oraz sporządzenie raportu końcowego pn.: ”Wielokulturowość i lifelong learning: analiza dostosowania oferty edukacyjnej dla cudzoziemców w Wielkopolsce”
BeschreibungCelem badania jest pozyskanie informacji nt. kształcenia cudzoziemców w województwie wielkopolskim, w kontekście ich funkcjonowania na rynku pracy i integracji społecznej. Badanie jest realizowane na potrzeby działalności Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji (WZK) działającego przy Zarządzie Województwa Wielkopolskiego. Działanie finansowane jest ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach inwestycji Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych. Obszary badawcze 1. Opis struktury społecznej i zawodowej obcokrajowców w województwie wielkopolskim (z uwzględnieniem płci, powiatu, narodowości, statusu na rynku pracy, branży i podstawy prawnej zatrudnienia) oraz uczestnictwa obcokrajowców w edukacji formalnej ponadpodstawowej i wyższej (z uwzględnieniem kraju/regionu pochodzenia oraz typu szkoły/uczelni). 2. Postawy, motywacje oraz doświadczenia cudzoziemców zamieszkujących województwo wielkopolskie w zakresie podejmowania edukacji (formalnej i pozaformalnej) w Polsce; znaczenie poszczególnych form edukacji w procesie adaptacji instytucjonalnej i społecznej cudzoziemców oraz ich rola w rozwijaniu kompetencji zawodowych, kulturowych i językowych. 3. Określenie potrzeb edukacyjnych cudzoziemców (w tym względem podejmowania aktywności zawodowej na wielkopolskim rynku pracy). Poziom dostosowania oferty edukacji formalnej i pozaformalnej w województwie wielkopolskim do zróżnicowanych potrzeb cudzoziemców. Wskazanie barier oraz czynników sprzyjających realizację efektywnej edukacji formalnej lub pozaformalnej przez cudzoziemców w Polsce. 4. Doświadczenia cudzoziemców na wielkopolskim rynku pracy. Postawy względem aktywności zawodowej, umiejętność poszukiwania pracy, perspektywy kariery zawodowej, w tym w wyuczonym zawodzie. Poziom dopasowania posiadanych kompetencji i umiejętności do potrzeb wielkopolskiego rynku pracy (zjawisko pracy poniżej kwalifikacji), postawy względem zmiany kwalifikacji lub zawodu, czynniki ograniczające wykorzystanie pełnego potencjału zawodowego cudzoziemców, wyzwania związane z procedurą uznawania kwalifikacji. 5. Wyzwania i szanse związane z integracją społeczną cudzoziemców. Postawy cudzoziemców względem Polaków oraz migrantów z własnego oraz innego kręgu kulturowego, w tym ocena możliwości asymilacji z przedstawicielami ww. grup. Wskazanie czynników sprzyjających lub utrudniających edukacyjne, zawodowe i społeczne włączanie się cudzoziemców do społeczeństwa. Poziom zaangażowania społecznego migrantów (na ile i w jakich obszary społeczne się angażują) oraz utożsamienia z Polską i województwem wielkopolskim. Doświadczenie zjawiska dyskryminacji lub wykluczenia związanego z narodowością lub rasą w województwie wielkopolskim, szczególnie w kontekście dostępu do edukacji. 6. Ocena jakości życia cudzoziemców w województwie wielkopolskim, z uwzględnieniem zarówno dostępu do określonych zasobów (w tym w obszarze edukacji własnej i edukacji dzieci), jak i zdolności do korzystania z dostępnych zasobów (rozumianej jako realna możliwość wykorzystania z tych zasobów np. znajomość języka polskiego, dostępność komunikacyjna do oferowanych kursów). Poziom zadowolenia cudzoziemców z ich sytuacji społecznej, edukacyjnej i zawodowej. 7. Identyfikacja działań podejmowanych przez instytucje publiczne w regionie na rzecz edukacji, aktywizacji zawodowej oraz integracji obcokrajowców. 8. Plany i perspektywy rozwoju zawodowego i edukacyjnego cudzoziemców zamieszkujących w województwie wielkopolskim. 9. Stworzenie rekomendacji operacyjnych i systemowych.
Vorherige Bekanntmachung438213-2025
Interne Kennung2.3.5
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des Verfahrens1. Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego, zgodnie z art. 132 ustawy Pzp. Zgodnie z art. 139 ust. 1 ustawy Pzp Zamawiający najpierw zbada i oceni oferty, a następnie dokona kwalifikacji podmiotowej Wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu. 2. Postępowanie prowadzone jest przez komisję przetargową, powołaną do przeprowadzenia postępowania. 3. Postępowanie prowadzone jest w języku polskim. Dokumenty, w tym podmiotowe środki dowodowe, złożone przez Wykonawcę w toku postępowania, które zostały sporządzone w języku obcym, przekazuje się wraz z tłumaczeniem na język polski, poświadczonym przez tłumacza przysięgłego. 4. Do czynności podejmowanych przez Zamawiającego i Wykonawców w postępowaniu stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli przepisy ustawy Pzp nie stanowią inaczej.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79315000 Sozialforschung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79311200 Durchführung von Umfragen, 79310000 Marktforschung
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungCelem badania jest pozyskanie informacji nt. kształcenia cudzoziemców w województwie wielkopolskim, w kontekście ich funkcjonowania na rynku pracy i integracji społecznej. Badanie jest realizowane na potrzeby działalności Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji (WZK) działającego przy Zarządzie Województwa Wielkopolskiego. Działanie finansowane jest ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach inwestycji Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych. Obszary badawcze 1. Opis struktury społecznej i zawodowej obcokrajowców w województwie wielkopolskim (z uwzględnieniem płci, powiatu, narodowości, statusu na rynku pracy, branży i podstawy prawnej zatrudnienia) oraz uczestnictwa obcokrajowców w edukacji formalnej ponadpodstawowej i wyższej (z uwzględnieniem kraju/regionu pochodzenia oraz typu szkoły/uczelni). 2. Postawy, motywacje oraz doświadczenia cudzoziemców zamieszkujących województwo wielkopolskie w zakresie podejmowania edukacji (formalnej i pozaformalnej) w Polsce; znaczenie poszczególnych form edukacji w procesie adaptacji instytucjonalnej i społecznej cudzoziemców oraz ich rola w rozwijaniu kompetencji zawodowych, kulturowych i językowych. 3. Określenie potrzeb edukacyjnych cudzoziemców (w tym względem podejmowania aktywności zawodowej na wielkopolskim rynku pracy). Poziom dostosowania oferty edukacji formalnej i pozaformalnej w województwie wielkopolskim do zróżnicowanych potrzeb cudzoziemców. Wskazanie barier oraz czynników sprzyjających realizację efektywnej edukacji formalnej lub pozaformalnej przez cudzoziemców w Polsce. 4. Doświadczenia cudzoziemców na wielkopolskim rynku pracy. Postawy względem aktywności zawodowej, umiejętność poszukiwania pracy, perspektywy kariery zawodowej, w tym w wyuczonym zawodzie. Poziom dopasowania posiadanych kompetencji i umiejętności do potrzeb wielkopolskiego rynku pracy (zjawisko pracy poniżej kwalifikacji), postawy względem zmiany kwalifikacji lub zawodu, czynniki ograniczające wykorzystanie pełnego potencjału zawodowego cudzoziemców, wyzwania związane z procedurą uznawania kwalifikacji. 5. Wyzwania i szanse związane z integracją społeczną cudzoziemców. Postawy cudzoziemców względem Polaków oraz migrantów z własnego oraz innego kręgu kulturowego, w tym ocena możliwości asymilacji z przedstawicielami ww. grup. Wskazanie czynników sprzyjających lub utrudniających edukacyjne, zawodowe i społeczne włączanie się cudzoziemców do społeczeństwa. Poziom zaangażowania społecznego migrantów (na ile i w jakich obszary społeczne się angażują) oraz utożsamienia z Polską i województwem wielkopolskim. Doświadczenie zjawiska dyskryminacji lub wykluczenia związanego z narodowością lub rasą w województwie wielkopolskim, szczególnie w kontekście dostępu do edukacji. 6. Ocena jakości życia cudzoziemców w województwie wielkopolskim, z uwzględnieniem zarówno dostępu do określonych zasobów (w tym w obszarze edukacji własnej i edukacji dzieci), jak i zdolności do korzystania z dostępnych zasobów (rozumianej jako realna możliwość wykorzystania z tych zasobów np. znajomość języka polskiego, dostępność komunikacyjna do oferowanych kursów). Poziom zadowolenia cudzoziemców z ich sytuacji społecznej, edukacyjnej i zawodowej. 7. Identyfikacja działań podejmowanych przez instytucje publiczne w regionie na rzecz edukacji, aktywizacji zawodowej oraz integracji obcokrajowców. 8. Plany i perspektywy rozwoju zawodowego i edukacyjnego cudzoziemców zamieszkujących w województwie wielkopolskim. 9. Stworzenie rekomendacji operacyjnych i systemowych .