See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af rådgiverydelser i forbindelse med opførsel af almene ældreboliger i Anderup
Beschreibung: H. Skjøde Knudsen A/S (herefter "Skjøde") udbyder rådgiverydelser i forbindelse med opførsel af almene ældreboliger i Anderup på Fyn. Projektet omfatter 52 almene ældreboliger på et areal, der udgør ca. 9.350 m2. Udbuddet er opdelt på to delaftaler: Delaftale 1 - Teknisk rådgivning - Arkitektydelser og Delaftale 2 - Teknisk rådgivning - Ingeniørydelser. Skjøde er ikke selv underlagt udbudsreglerne, men har påtaget sig at følge udbudsloven som udbudsfuldmægtig, fordi projektet opføres som et alment boligbyggeri. Den endelige ejer af det almene boligbyggeri er endnu ikke fastlagt, men vil blive en af de almene boligorganisationer beliggende på Fyn.
Vorherige Bekanntmachung: 278284-2025
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet er gennemført som et begrænset EU-udbud i henhold til udbudsloven (lovbekendtgørelse nr. 10 af 6. januar 2023), der implementerer Europa-Parlamentets og Rådets direktiv nr. 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud. I den indledende prækvalifikationsfase kunne enhver virksomhed ansøge om prækvalifikation på baggrund af udbudsbekendtgørelsen. Efter udløbet af ansøgningsfristen udvalgte Skjøde de virksomheder, som var bedst egnede til at afgive tilbud på opgaven. I den efterfølgende tilbudsfase blev de ansøgere, som Skjøde har udvalgt i prækvalifikationsfasen, opfordret til at afgive et tilbud på de udbudte opgaver.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 - Teknisk rådgivning - Arkitektydelser
Beschreibung: Arkitektydelser i forbindelse med opførsel af 52 almene ældreboliger i Anderup på Fyn.
Haupteinstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Delaftalen indeholder følgende optioner: - IKT-ledelse - Fagtilsyn under udførelsen - Særlige visualiseringer - Bæredygtighed, enkeltydelser - Arbejdsmiljøkoordinering i projekteringsfasen - Projektleder (10 timer) - Konstruktør 0-5 års erfaring (20 timer) - Konstruktør +5 års erfaring (20 timer) - Arkitekt (20 timer) - Bæredygtighedsleder (5 timer)
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 - Teknisk rådgivning - Ingeniørydelser
Beschreibung: Ingeniørydelser i forbindelse med opførsel af 52 almene ældreboliger i Anderup på Fyn.
Haupteinstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros
Beschreibung der Optionen: Delaftalen indeholder følgende optioner: - IKT-ledelse - Fagtilsyn under udførelsen - Bæredygtighed, enkeltydelser - Arbejdsmiljøkoordinering i projekteringsfasen - Projektleder (10 timer) - Ingeniør 0-5 års erfaring (20 timer) - Ingeniør +5 års erfaring (20 timer) - Bæredygtighedsleder (5 timer)