2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale om levering af medicinteknologi til dispensering af ikke-dosispakket medicin til borgere i eget hjem
Beschreibung: Fælles Serice Center har behov for en løsning, hvor medicinadministration og -dispensering kan håndteres ved brug af en medicinteknologi placeret i borgers eget hjem. Løsningen skal anvendes specifikt til at tilgodese borgere med både fast medicinering og ofte ændret medicinering. Løsningen skal kunne ajourføre ændringer i medicineringen, herunder seponering eller tilføjelse af medicin, uden indblanding fra Fælles Service Centers medlemmers personale. F.eks. at det ved en læges seponering af en medicin i FMK, sikres, at medicinteknologien placeret i borgers eget hjem automatisk stopper dispenseringen. Løsningen skal ligeledes kunne håndtere ændringer i dosering, baseret på lægens ordinationer i FMK, så sådanne ændringer udføres automatisk uden indblanding fra kommunens personale. Løsningen skal ligeledes kunne administrere behovsmedicin og forhindre overdosering. Teknologien skal sikre korrekt medicindosering med en præcision på over 98%. Løsningen skal være sikker at anvende for borger, således at teknologien håndterer påmindelser for flere typer medicin, inklusiv sidedoseret (selvadministreret) medicin. Samtidig skal medicinteknologien kunne fortsætte dosering uden internet og fast strøm og sende alarmer til Fælles Service Centers callcenter ved hændelser som medføre en udfordringen for driften af teknologien. Rammeaftalen indgås med Fælles Service Center, således Fælles Service Centers medlemmer kan anvende teknologien via den logistik og leverancekæde Fælles Service Center allerede stiller til rådighed for medlemmerne.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: 1