725767-2023 - Ergebnis
Dänemark – Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen – Rammeaftale om udførelse af vvs- og el-arbejder
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale om udførelse af vvs- og el-arbejder
Beschreibung: Nærværende udbud vedrører en rammeaftale om levering af vvs- og el-arbejder i forbindelse med udbygningen af fjernvarmenettet i Rødovre Kommune. Rammeaftalen vedrører tilslutning af fjernvarmeunits til én familiehuse med brugsvandsveksler og varmeveksler til indirekte forsyning. Rammeaftalen udbydes af Rødovre Kommune på vegne af Rødovre Kommunale Fjernvarmeforsyning (herefter ”RKF”). Den udbudte opgave omfatter alene levering af vvs- og el-arbejder i forbindelse med selve tilslutningen af RKFs fjernvarmeunits. Den udbudte opgave omfatter ikke levering af de fjernvarmeunits, som skal tilsluttes, da de leveres af tredjemand. Rammeaftalen indgås med flere leverandører, der løbende vil få mulighed for at deltage i konkurrencen om konkrete opgaver gennem hele rammeaftalens varighed. De konkrete ydelser, der skal leveres under rammeaftalen, vil blive tildelt efter miniudbud. Udbudsmaterialet er tilgængeligt i elektronisk format på RIB Software (Byggeweb) med udbudsnummet: TN977602A
Vorherige Bekanntmachung: 492857-2023
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45331000 Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 09323000 Fernwärme, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45330000 Installateurarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Beschreibung: Nærværende udbud vedrører en rammeaftale om levering af vvs- og el-arbejder i forbindelse med udbygningen af fjernvarmenettet i Rødovre Kommune. Rammeaftalen vedrører tilslutning af fjernvarmeunits til én familiehuse med brugsvandsveksler og varmeveksler til indirekte forsyning. Rammeaftalen udbydes af Rødovre Kommune på vegne af RKF. Den udbudte opgave omfatter alene levering af vvs- og el-arbejder i forbindelse med selve tilslutningen af RKFs fjernvarmeunits. Den udbudte opgave omfatter ikke levering af de fjernvarmeunits, som skal tilsluttes, da de leveres af tredjemand. Rammeaftalen indgås med flere leverandører, der løbende vil få mulighed for at deltage i konkurrencen om konkrete opgaver gennem hele rammeaftalens varighed. De konkrete ydelser, der skal leveres under rammeaftalen, vil efterfølgende blive tildelt på baggrund af en genåbning af konkurrencen (miniudbud) til en af rammeaftalens leverandører. På tidspunktet for Rammeaftalens indgåelse er det RKFs forventning, at den maksimale mængde under Rammeaftalen vil udgøre tilslutning af 1.375 styk fjernvarmeunits (herefter ”Rammen”). Rammen er baseret på et skøn, hvori der navnlig er taget højde for den usikkerhed, som fjernvarmeområdet er præget af, herunder antallet af tilslutninger til fjernvarmenettet. RKF kan frem til seks måneder før Rammeaftalens udløb forhøje Rammen med 20 % af den ovennævnte mængde. Rammen kan således forhøjes til i alt 1.718 tilslutninger af fjernvarmeunits. Rammeaftalen er ikke forpligtende for RKF, hvilket betyder, at RKF i Rammeaftalens varighed kan indkøbe de samme leverancer, som er omfattet af nærværende Rammeaftale, hos andre end Leverandøren. RKF forpligter sig ikke med Rammeaftalen til at aftage en bestemt mængde eller værdi af leverancer fra Leverandøren. Leverandøren kan således ikke gøre krav på regulering af de tilbudte priser, erstatning, kompensation eller anden godtgørelse, hvis RKF bestiller færre leverancer end forudsat eller beskrevet i Rammeaftalen eller dennes bilag. Der henvises i øvrigt til det øvrige udbudsmateriale, som indeholder en mere detaljeret beskrivelse af opgaven.
Interne Kennung: 1
Menge: 1 375
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Rammeaftalen indeholder optioner på forlængelse af aftalens varighed, jf. udbudsbekendtgørelsens pkt. II.2.7.