725804-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste – Rengøringsydelser 2026 – 2032/2034
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRengøringsydelser 2026 – 2032/2034
BeschreibungUdbuddet omfatter rengøringsydelser i Rudersdal Kommune og gennemføres af og for Rudersdal Kommune samt på vegne af en række selvejende institutioner, som alle har option på at kunne bestille rengøringsydelser, jf. tilbudslisten. De udbudte opgaver udføres i dag i overvejende grad af eksterne leverandører, og Ordregiveren afgiver ikke kontrolbud. Ordregiveren indgår aftale med én leverandør med startdato den 1. april 2026, og aftalen løber til og med den 31. marts 2032, med mulighed for forlængelse i op til 2 x 12 måneder, dvs. med udløb senest 31. marts 2034. Aftalen omfatter i alt ca. 65 individuelle lokaliteter, bl.a. skoler, SFOer, daginstitutioner, administrationsbygninger, biblioteker, kulturhuse, idrætshaller, specialinstitutioner, tandklinikker, og plejecentre, samt bo og opholds-tilbud, fordelt på ca. 138.000 kvadratmeter.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90911000 Wohnungs-, Gebäude- und Fensterreinigung, 90919000 Büro-, Schul- und Büroausstattungsreinigung
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenOption 1: Ordregiveren kan ændre antallet af rengøringsdage for en, flere eller alle lokaliteter med tilhørende reduktion/udvidelse af vederlaget pr. år divideret med det udbudte antal rengøringsdage. Option 2: Ved ændring af bygningsmassen kan Ordregiveren tilkøbe rengøringsydelser til de nye lokaliteter, ligesom lokaliteter kan fragå og bygningsmassen derved formindskes. Mekanismen for ændring af bygnings-massen er nærmere beskrevet i kontrakten. Option 3: Ordregiveren kan tilkøbe en eller flere ekstraydelser på timebasis, daglig rengøring på baggrund af de i tilbudslisten beskrevne ekstraydelser. Option 3.1: Ordregiveren kan tilkøbe en eller flere ekstraydelser på timebasis, hovedrengøring på baggrund af de i tilbudslisten beskrevne ekstraydelser. Option 4: Ordregiveren kan forlænge kontrakten med op til 2 x 12 måneder. Option 5: Tilbudslisten omfatter rengøring hos visse institutioner, hvis tilslutning til aftalen er frivillig. Disse institutioner er markeret som option 5 i Bilag A Tilbudslisten. Option 6: Rengøring af fællesområder på plejecentre og botilbud reduceres fra 5 gange pr. uge til 3 gange pr uge. Omfattede lokaler fremgår af bilag C1. Prisen afgives i Bilag A Tilbudslisten. Option 7: Rengøring af skoletoiletter reduceres fra 2 gange pr. dag til 1 gang pr. dag. Omfattede lokaler fremgår af bilag C2. Prisen afgives i Bilag A Tilbudslisten. Option 8: Rengøring af skoleklasser reduceres fra 5 gange pr. uge til 3 gange pr. uge. Omfattede lokaler fremgår af bilag C3. Prisen afgives i Bilag A Tilbudslisten. Option 9: Rengøring af lokation 3 Birkerød Bibliotek reduceres fra 6 gange pr. uge til 5 gange pr. uge. Prisen afgives i Bilag A Tilbudslisten. Option 10: Rengøring af lokation 3 Birkerød Bibliotek reduceres fra 6 gange pr. uge til 3 gange pr. uge. Prisen afgives i Bilag A Tilbudslisten. Option 11: Rengøring af administrative lokaler reduceres fra 5 til 1 gang pr. uge. Omfattede lokaler fremgår af bilag C4. Prisen afgives i Bilag A Tilbudslisten.