725807-2025 - Vorankündigung – Direktvergabe
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Profylaksebekendtgørelsen vedr. Adobe
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelProfylaksebekendtgørelsen vedr. Adobe
BeschreibungDR har vurderet, at kontrakten er omfattet af udbudslovens § 80, stk. 3, nr. 2, og at kontrakten derfor kan indgås efter udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse. Baggrunden herfor er, at det alene er Adobe, der udbyder en samlet pakke af billedredigerings- og grafiksoftware m.v., der opfylder DR's behov. DR lægger her vægt på, at filer kan åbnes og behandles på tværs af forskellig software uden hindringer, og det er således væsentligt, at de forskellige typer software leveres af samme producent. Der er således ikke andre aktører end Adobe, der kan levere en software-pakke, der opfylder DR's behov. Aftalen omfatter en direkte support fra Adobes udviklingsafdeling, der er vigtig for at opfylde særlige tekniske krav i forbindelse med DR's produktionsform og øvrige systemer. Det er endvidere af afgørende vigtighed for DR at opnå den bedst mulige pris. Kontrakten indebærer en prisstruktur til en fast lav pris der samtidig giver DR mulighed for ekstra licenser i perioder uden ekstra betaling.
VerfahrensartSonstiges einstufiges Verfahren
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
LosLOT-0000