726291-2023 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Rammeaftale vedr. Jord- og smedearbejde ifm. etablering af fjernvarmeledninger
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale vedr. Jord- og smedearbejde ifm. etablering af fjernvarmeledninger
Beschreibung: Udbuddet angår Rammeaftale vedr. Jord- og smedearbejde ifm. etablering af fjernvarmeledninger til Aalborg Varme A/S, Aalborg Fjernkøling A/S samt Aalborg Fjernkøling Udvikling A/S. Udbuddet vedrører jord- og smedearbejdet i forbindelse med udbygningen af fjernvarmenettet og fjernkølingsnettet i Aalborg Kommune, samt planlagte renoveringer og omlægninger af fjernvarmenettet. Der gøres særligt opmærksom på, at Rammeaftalen ikke er eksklusiv. Rammeaftalen udbydes i hovedentreprise der omfatter, jord- og smedearbejder inkl. isoleringsarbejde. Jordarbejdet må ikke udføres af underentreprenører. Udbuddet opdeles ikke i delaftaler, da Ordregiver med én kontrakt ønsker at udbyde en attraktiv aftale, undgå grænseflader og samtidig gøre kontraktstyringen smidig for Ordregivers egen organisation.
Interne Kennung: ECM-nr. 2023-0670
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000