726411-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Udbud i totalentreprise af Ny Kirke og Sognehus i Sydhavnen med tilhørende udearealer
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud i totalentreprise af Ny Kirke og Sognehus i Sydhavnen med tilhørende udearealer
BeschreibungUdbuddet i totalentreprise vedrører færdigprojektering og nybyggeri af en kirke og sognehus med tilhørende udearealer, inkl. en offentlig brygge, på Teglholmen i København. Byggeriet skal være et markant byggeri af høj arkitektonisk kvalitet, der imødekommer krav til tidssvarende kirkefunktioner. Byggeriet skal opføres i bynær sammenhæng med tæt tilknytning til havnen og vandet. Arealet omkring byggeriet skal udlægges som en offentlig tilgængelig park, hvor der indgår elementer, som kan være til glæde for daginstitutionen på nabogrunden og beboerne i området. Udbuddet omfatter ca. 1.290 m2 (bruttoetageareal) nybyggeri samt anlægsarbejderne på de tilhørende udearealer. Grunden har et samlet areal på ca. 3.289 m2 (inkl. ca. 1.410 m2 vejareal) og er beliggende Cylindervej 9 i den nordøstlige del af Teglholmen Øst, lige ved Frederiksholmsløbet og er afgrænset af Topstykket og Alfred Nobels bro mod vest. Grunden grænser endvidere op til Cylindervej mod syd og en ny indre kanal mod øst. Kontrakten udbydes på grundlag af et projektmateriale bestående af projektforslag og myndighedsprojekt med tilhørende arkitekt- og ingeniørtegninger og beskrivelser med angivelse af arkitektoniske, funktionelle og tekniske krav til byggeri og udearealer. Projektforslaget er baseret på en forudgående omfattende brugerdialog med menighedsråd (ordregiver) og Københavns Stift, der begge har godkendt det foreliggende projektforslag. Den Kgl. Bygningsinspektør har ligeledes været inddraget. Projektforslaget og myndighedsprojektet er udarbejdet af Rørbæk & Møller Arkitekter som totalrådgiver og med Artelia Rådgivende Ingeniører, Cornelius Vöge Arkitekter og thingbrandt Landskab som underrådgivere. Under totalentreprenørens færdigprojektering og udførelse vil totalrådgiver overgå til at være bygherrens overordnede tilsynsførende og bl.a. bistå i forbindelse med vurdering af materialekvaliteter, tekniske løsninger mv. Den i projektmaterialet viste disponering af bygningen skal overholdes ligesom de anførte krav til overflader og farver. Tilsvarende gør sig gældende for disponering af udearealer med tilhørende krav til overflader, beplantning og farver. Resultatet af den hidtidige myndighedsdialog fremgår af udbudsmaterialet. Totalrådgiver har med udgangspunkt i myndighedsdialogen udarbejdet myndighedsprojekt og fremsendt dette til myndighederne den 27. juni 2025. Myndighedsprojektet skal således opfylde klimakrav gældende før den 1. juli 2025. Myndighedsbehandlingen vil foregå sideløbende med nærværende EU-udbud af totalentreprisen. Byggetilladelse forventes at foreligge ultimo 2025 / primo 2026. Eventuelle bemærkninger/konsekvenser som følge af myndighedsbehandlingen vil blive indarbejdet i projektet som rettelsesblade under tilbudsforløbet. Totalentreprenørens skal under faserne Projektering, opfølgning, tilsyn og aflevering have indeholdt alle ydelser i henhold til Danske Ark og FRI – Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab 2018 pkt. 2 og 6-8, der indgår som del af udbudsmaterialet. Omfang af ”Andre ydelser” (pkt. 9) fremgår ligeledes heraf. Der vil være bygherreleverancer forbundet med projektet. Til flere af bygherreleverancerne skal totalentreprenøren fremføre de nødvendige tekniske installationer. Der vil endvidere være bygherreleverancer, som stiller særlige krav til fastgørelsesmuligheder i gulve, vægge og loft. Totalentreprenøren er forpligtet til at indgå i koordineringen af bygherreleverancer. Der henvises til byggesagsbeskrivelsen og det øvrige projektmateriale vedrørende omfanget af disse.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres med forhandling. Formålet er at sikre, at tilbudsgiverne er opmærksomme på, hvor deres tilbud bør forbedres. Ordregiveren vil i den forbindelse kommentere de allerede afgivne tilbud. Tilbudsgiverne får lejlighed til at udfordre udbudsmaterialet. Vejledende dagsordenen for forhandlingsmødet er: 1. Præsentation af deltagerne 2. Kort gennemgang af og spørgsmål til nærværende beskrivelse af udbud med forhandling 3. Tilbudsgiver gennemgår hhv. præsenterer det afgivne skriftlige indledende tilbud 4. Ordregiverens kommentarer hhv. kritik til det afgivne indledende tilbud 5. Tilbudsgiverens spørgsmål til foreliggende udbudsmateriale 6. Opsamling fra mødet og det videre forløb 7. Eventuelt Der vil blive fremsendt særskilt invitation til hver tilbudsgiver pr. mail til forhandlingsmødet, såfremt der ikke tildeles direkte på det indledende tilbud. Tilbudsgiver vil som anført modtage et kort notat/referat om, hvad der er drøftet på mødet, herunder vil den af ordregiver afgivne – positive og negative – kritik blive fremsendt skriftligt. Ordregiveren vil i den forbindelse sikre, at der ikke videregives oplysninger fra en tilbudsgivers løsning til en anden tilbudsgiver. Ordregiver forbeholder sig til ret at foretage tildeling direkte på baggrund af indledende tilbud samt til at gennemføre flere forhandlingsrunder, hvis ordregiver finder dette nødvendigt.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
LosLOT-0001
TitelUdbud i totalentreprise af Ny Kirke og Sognehus i Sydhavnen
BeschreibungUdbuddet i totalentreprise vedrører færdigprojektering og nybyggeri af en kirke og sognehus med tilhørende udearealer, inkl. en offentlig brygge, på Teglholmen i København. Byggeriet skal være et markant byggeri af høj arkitektonisk kvalitet, der imødekommer krav til tidssvarende kirkefunktioner. Byggeriet skal opføres i bynær sammenhæng med tæt tilknytning til havnen og vandet. Arealet omkring byggeriet skal udlægges som en offentlig tilgængelig park, hvor der indgår elementer, som kan være til glæde for daginstitutionen på nabogrunden og beboerne i området. Udbuddet omfatter ca. 1.290 m2 (bruttoetageareal) nybyggeri samt anlægsarbejderne på de tilhørende udearealer. Grunden har et samlet areal på ca. 3.289 m2 (inkl. ca. 1.410 m2 vejareal) og er beliggende Cylindervej 9 i den nordøstlige del af Teglholmen Øst, lige ved Frederiksholmsløbet og er afgrænset af Topstykket og Alfred Nobels bro mod vest. Grunden grænser endvidere op til Cylindervej mod syd og en ny indre kanal mod øst. Kontrakten udbydes på grundlag af et projektmateriale bestående af projektforslag og myndighedsprojekt med tilhørende arkitekt- og ingeniørtegninger og beskrivelser med angivelse af arkitektoniske, funktionelle og tekniske krav til byggeri og udearealer. Projektforslaget er baseret på en forudgående omfattende brugerdialog med menighedsråd (ordregiver) og Københavns Stift, der begge har godkendt det foreliggende projektforslag. Den Kgl. Bygningsinspektør har ligeledes været inddraget. Projektforslaget og myndighedsprojektet er udarbejdet af Rørbæk & Møller Arkitekter som totalrådgiver og med Artelia Rådgivende Ingeniører, Cornelius Vöge Arkitekter og thingbrandt Landskab som underrådgivere. Under totalentreprenørens færdigprojektering og udførelse vil totalrådgiver overgå til at være bygherrens overordnede tilsynsførende og bl.a. bistå i forbindelse med vurdering af materialekvaliteter, tekniske løsninger mv. Den i projektmaterialet viste disponering af bygningen skal overholdes ligesom de anførte krav til overflader og farver. Tilsvarende gør sig gældende for disponering af udearealer med tilhørende krav til overflader, beplantning og farver. Resultatet af den hidtidige myndighedsdialog fremgår af udbudsmaterialet. Totalrådgiver har med udgangspunkt i myndighedsdialogen udarbejdet myndighedsprojekt og fremsendt dette til myndighederne den 27. juni 2025. Myndighedsprojektet skal således opfylde klimakrav gældende før den 1. juli 2025. Myndighedsbehandlingen vil foregå sideløbende med nærværende EU-udbud af totalentreprisen. Byggetilladelse forventes at foreligge ultimo 2025 / primo 2026. Eventuelle bemærkninger/konsekvenser vil blive indarbejdet i projektet som rettelsesblade under tilbudsforløbet. Totalentreprenørens skal under faserne Projektering, opfølgning, tilsyn og aflevering have indeholdt alle ydelser i henhold til Danske Ark og FRI – Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab 2018 pkt. 2 og 6-8, der indgår som del af udbudsmaterialet. Omfang af ”Andre ydelser” (pkt. 9) fremgår ligeledes heraf. Der vil være bygherreleverancer forbundet med projektet. Til flere af bygherreleverancerne skal totalentreprenøren fremføre de nødvendige tekniske installationer. Der vil endvidere være bygherreleverancer, som stiller særlige krav til fastgørelsesmuligheder i gulve, vægge og loft. Totalentreprenøren er forpligtet til at indgå i koordineringen af bygherreleverancer. Der henvises til byggesagsbeskrivelsen og det øvrige projektmateriale vedrørende omfanget af disse.