See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Vedligeholdelse af redningsveste
Beschreibung: Forsvaret har behov for at få redningsveste på enheder/skibe på Forsvarsministeriets og Beredskabsstyrelsens område vedligeholdt. Kontrakten omfatter - servicering af redningsveste - reparation af redningsveste - kassation af redningsveste. Vedligeholdelse af redningsvestene skal udføres i henhold til dansk lovgivning (Bekendtgørelse om Meddelelser fra Søfartsstyrelsen B samt Bek nr. 1519 af 07/12/2023 om skibes bygning og udstyr m.v. til gennemførelse af den internationale konvention om sikkerhed til søs (SOLAS) i Danmark samt Bek. nr. 422 af 17. maj 2016 om udstyr i skibe) samt EU 2016/425 af en leverandør, der er autoriseret til at foretage vedligeholdelsen. Det drejer sig om følgende redningsveste: VEST,REDNING SOLAS Type Viking PV94073107 REDNINGSVEST,SOLAS,ØVELSE Type Viking PV94083107 REDNINGSVEST,DS/EN 399,DANNEBROG Type Viking PV94105007-HVID REDNINGSVEST,DS/EN 399 SORT Type Viking PV94105007 REDNINGSVEST,ØVELSE DS/EN 399 Type Viking PV9410-OEVELSE REDNINGSVEST,HELO SVN,NON SOLAS,2KAMMER Type Viking PV9417 REDNINGSVEST,ØVELSE,HELO SVN Type Viking PV9417 TRAINING REDNINGSVEST VIKING SOLAS 180 SYMMETRIC Type Viking PV9320 VEST,REDNING SOLAS MSLD Type Viking PV94073107MSLD VEST,REDNING ØVELSE SOLAS MSLD Type Viking 1066277 REDNINGSVEST, OPPUSTELIG Type Viking PV9360 REDNINGSVEST,EVAKUERING SOLAS 275N Type Viking PV9317 REDNINGSVEST,BABY PV9516 SOLAS FAST Type Viking PV9516 REDNINGSVEST,BORDING PV9455 275N CE/VI Type Viking PV9455 REDNINGSVEST,ARBEJDE PV 9480 275N CE/VI Type Viking PV9480 REDNINGSVEST,BORDING,ØVELSE PV9455 Type Viking PV9455 Øvelse REDNINGSVEST,ARBEJDE ØVELSE PV9480 Type Viking PV9480 Øvelse VEST,REDNING PASSAGER Type Viking PV94280007 REDNINGSVEST,JUNIOR Type Viking PV93112007.
Interne Kennung: DO-M-MA-0904
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50610000 Reparatur und Wartung von Sicherheitsausrüstung
5. Los
Los: LOT-0000