726952-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Solarenergie – Offentligt udbud af kontrakt vedr. levering og opsætning af 11 solcelleanlæg
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOffentligt udbud af kontrakt vedr. levering og opsætning af 11 solcelleanlæg
BeschreibungOrdregiverne skal have opsat solcelleanlæg på forsyningsanlæg i tre forskellige forsyningsselskaber (Bornholms Spildevand A/S, Bornholms Vand A/S og Bornholms Varme A/S). Det drejer sig om i alt 11 forskellige solcelleanlæg, hvoraf 2 vil være udvidelser af eksisterende anlæg. Solcelleanlæggene skal sættes op i tilknytning til forsyningsanlæg med et eksisterende strømforbrug og dermed kobles til de eksisterende elinstallationer og nettilslutninger. Formålet med projektet er således at dække forbruget af strøm på de enkelte matrikler. Dette er dels et led i Ordregivers strategi og mål om at reducere CO2-aftrykket. Der skal for hvert anlæg installeres en energimåler til ekstern måling af anlæggets strømproduktion. Pulsforbindelse fra energimåler skal fremføres til PLC-modul i bygningernes hovedtavle. For anlæg over 50 kW skal der jf. bekendtgørelsen om intern elektricitetsforbindelser installeres en produktionsmåler. For yderligere information omkring opgavens udførelse henvises der til Bilag 1 – Kravspecifikation samt Bilag 2 – Projektbeskrivelsen. Det er af stor betydning for Ordregiverne ved dette indkøb, at deres adfærdskodeks (Bilag 6), med særligt fokus på menneskerettigheder, overholdes ved dette indkøb. På denne baggrund er der i udbudsbetingelsernes afsnit 6.3 indsat en dokumentationsproces, som skal sikre, at Ordgiverne har mulighed for at følge op på, at der ikke er sket en overtrædelse af deres adfærdskodeks inden den endelige kontraktindgåelse.
Interne Kennung555032
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09330000 Solarenergie
Zusätzliche Einstufung (cpv): 09331200 Photovoltaische Solarmodule/Solarzellen, 09332000 Sonnenenergieanlage, 45317000 Sonstige Elektroinstallationsarbeiten
5. Los
LosLOT-0000