See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Genudbud af Affaldsindsamlingen ved husholdninger
Beschreibung: Udbud af affaldsindsamlingen ved boliger og kommunale institutioner fra oktober 2026. Udbuddet vedrører indsamling og transport af mad- og restaffald, kombineret plast-/mad- og drikkekartonaffald, glas-, papir-, metal- og papaffald fra beholdere ved enfamiliehuse og sommerhuse med individuel opsamling samt fra fælles opsamling ved etagebebyggelser, rækkehus- og kædehusområder, sommerhusområder og kommunale ejendomme. Udbuddet vedrører også indsamling af tekstil fra beholdere ved et mindre antal bebyggelser med fælles opsamling.Desuden vedrører udbuddet indsamling (ombytning) af miljøkasser fra alle boliger med individuel tømning og fra små bebyggelser med fælles opsamling.
Interne Kennung: 07.18.00-G01-7-24
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres i henhold til udbudsloven (L nr. 1564 af 15/12/2015) med senere ændringer, senest Lovbekendtgørelse nr. 10 af 6. januar 2023.Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudslovens § 56. Det vil sige, at enhver økonomisk aktør har ret til at afgive tilbud.Udbuddet gennemføres efter hasteproceduren, jf. udbudslovens § 57, stk. 5. Hasteproceduren anvendes for at sikre overholdelse af tidsplanen og give den vindende leverandør tilstrækkelig tid til at implementere sin løsning inden aftalestart.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen, 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen, 90512000 Transport von Haushaltsabfällen, 90513000 Behandlung und Beseitigung ungefährlicher Siedlungs- und anderer Abfälle
5. Los
Los: LOT-0000