2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kompleksowy zakup paliwa gazowego do obiektów zamawiających uczestniczących w Grupie Zakupowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest zakup paliwa gazowego przez Zamawiających i ich jednostki organizacyjne. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 2 do SWZ–Opis przedmiotu zamówienia. 2. Wykonawca dokona wszelkich czynności i uzgodnień z OSD niezbędnych do przeprowadzenia procedury zmiany sprzedawcy i skutecznego rozpoczęcia sprzedaży paliwa gazowego, w tym w szczególności: wypowiedzenia istniejących umów kompleksowych, zgłoszenia do OSD nowych umów sprzedaży paliwa gazowego. Czynności te Wykonawca wykona na podstawie stosownych pełnomocnictw udzielonych wraz z zawarciem umów sprzedaży paliwa gazowego. 3.Dostawa paliwa gazowego będzie się odbywała na podstawie umów zawieranych odrębnie przez poszczególnych Zamawiających oraz przez samorządowe jednostki organizacyjne, które będą oddzielnymi płatnikami, a które są wskazane w Załączniku nr 2 do SWZ. 4. Dostawa paliwa gazowego odbywać się będzie na warunkach określonych ustawą Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 266 z późn. zm.) oraz w oparciu o przepisy wykonawcze do tej ustawy, w szczególności rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego (t. j. Dz.U. 2018 poz. 1158 z późn. zm.) rozporządzenie Ministra Energii z dnia 15 marca 2018 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi (Dz. U. z 2021 r., poz. 280 z późn. zm.), zgodnie z taryfą dla paliwa gazowego OSD, zasadami określonymi w koncesjach, zgodnie z postanowieniami warunków umowy a także zgodnie z ofertą Wykonawcy i zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. 5.Zestawienia wszystkich Zamawiających, Płatników oraz PPG uczestniczących w postępowaniu przetargowym wraz z danymi o historycznym zużyciu paliwa gazowego, aktualnych parametrach dystrybucyjnych i aktualnym stanie umów podana jest w zestawieniu zagregowanym w Załączniku nr 2 do SWZ. 6. Każdy nowy PPG powstający w trakcie obowiązywania umowy musi mieć zapewnioną cenę jednostkową paliwa gazowego zgodnie z ofertą Wykonawcy wybranym w niniejszym postępowaniu przetargowym. Dostawa paliwa gazowego dla nowego PPG nie objętego załącznikiem do umowy będzie dokonywana na podstawie zmiany załącznika dla danej umowy, bez konieczności renegocjowania warunków Umowy. 7. Dostarczane paliwo gazowe musi spełniać standardy techniczne zgodnie z zapisami ustawy Prawo energetyczne, aktami wykonawczymi oraz Polskimi Normami. 8. Wykonawca jest zobowiązany do przestrzegania standardów jakościowych obsługi odbiorców. 9. Wykonawca jest zobowiązany przyjmowania od Zamawiającego, w uzgodnionym czasie, zgłoszeń i reklamacji, dotyczących dostarczanego paliwa gazowego. 10. Wykonawca winien dysponować nie później niż w dniu rozpoczęcia dostaw bezpiecznym portalem dostępowym dla odbiorców umożliwiającym pobieranie obrazów faktur i obserwację zużyć paliwa gazowego. Platforma powinna umożliwić zakładanie indywidualnych kont dla Odbiorców posługujących się tym samym nr NIP. Korzystanie z platformy winno być bezpłatne dla Odbiorcy. 11. Zamawiający wymaga by Wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia na dzień składania ofert posiadali zawartą obowiązującą umowę z lokalnym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, na podstawie, której można prowadzić sprzedaż paliwa gazowego za pośrednictwem sieci dystrybucyjnej tych OSD do wszystkich punktów poboru gazu wskazanych przez Zmawiającego. 12. Stawki opłat dystrybucyjnych, które Zamawiający wykorzystał w kalkulacji kwoty wskazanej w Załączniku nr 3 pochodzą z aktualnej taryfy lokalnego OSD. W trakcie realizacji zamówienia mogą one ulegać zmianie, jeżeli zmianie ulegnie taryfa lokalnego OSD. 13. Warunkiem rozpoczęcia dostaw paliwa gazowego we wskazanym terminie jest pozytywne przeprowadzenie procedury zmiany sprzedawcy oraz skuteczne rozwiązanie/ wygaśnięcie dotychczas obowiązujących umów na dostawę paliwa gazowego. 14. Wykonawca będzie stosował cenę jednostkową rozliczeniową za dostarczone paliwo gazowe zgodnie z uregulowaniami zawartymi w Ustawie z dnia 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz. U. z 2022 r., poz. 202 z późn. zm.) dla Punktów Poboru Gazu, dla których Zamawiający złoży stosowne, wymagane ustawą oświadczenia, jeżeli Taryfa Wykonawcy będzie niższa niż złożone ceny ofertowe.
Interne Kennung: ZP.270.23.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09123000 Erdgas
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60300000 Transport in Rohrfernleitungen
5. Los
Los: LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Zamawiający w ramach przedmiotowego postępowania może skorzystać z prawa opcji polegającego na zwiększeniu zamawianego wolumenu paliwa gazowego o maksymalnie 15%. Szczegóły dotyczące zasad skorzystania z prawa opcji zawarto w projektowanych postanowieniach umowy.