729338-2025 - Vorankündigung – Direktvergabe
Dänemark – Bau von Fernheizzentralen – Direkte tildeling af fagentrepriser til Stoholm Fjernvarmeværk A.M.B.A. (Færdiggørelse af elkedel)
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelDirekte tildeling af fagentrepriser til Stoholm Fjernvarmeværk A.M.B.A. (Færdiggørelse af elkedel)
BeschreibungStoholm Fjernvarmeværk A.M.B.A (herefter benævnt ”Ordregiver”) indgik en totalentreprisekontrakt med Aktive Energi Anlæg A/S (591945-2024) vedrørende levering, etablering samt færdigprojektering af akkumuleringstank samt elkedel til Bygherres fjernevarmeanlæg. Den 24. juli 2025 blev Totalentreprenøren taget under konkursbehandling. Ordregiver ønsker med nærværende bekendtgørelse at meddele, at Ordregiver agter at tildele kontraktens tilbageværende udførelse direkte til relevante fagentreprenører og/eller leverandører uden fornyet udbud ved indgåelse af delkontrakter, som opfylder oprindelig totalentreprisekontraktsvilkår jf. udbudslovens § 182, stk. 1, litra 2.
Vorherige Bekanntmachung591945-2024
Interne Kennung595302
VerfahrensartVerhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45251250 Bau von Fernheizzentralen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45331110 Installation von Kesseln
5. Los
LosLOT-0000