2. Verfahren
Verfahren
Titel: EU-udbud med forhandling vedr. Bunkedal Mølle Vandværk & ny teknikbygning ved Østrup Skov Vandværk til Verdo Vand A/S
Beschreibung: Verdo Vand A/S skal udskifte Bunkedal Mølle Vandværk til et nyt tidssvarende vandværk, som skal forsynes med råvand fra Bunkedal Kildeplads og Østrup Skov Kildeplads. Samtidigt nedlægges Østrup Skov Vandværk, og der skal opføres en ny teknikbygning med svampemodtager og -afsender samt trykforøger, således at rå-vand fra Østrup Skov Kildeplads kan sendes til Bunkedal Mølle Vandværk og rent vand kan modtages fra Bunkedal Mølle Vandværk og via trykforøger sendes til forbrugerne i/ved Østrup. Råvand fra Østrup Skov Kildeplads skal i fremtiden via den nye teknikbygning tilsluttes den Ø500 ledning, som i dag anvendes til rent vand fra Østrup Skov Vandværk mod Randers. Ø500 ledningen ændrer anvendelse til råvandsledning, som tilsluttes den nye teknikbygning ved Østrup Skov Vandværk og fremføres til det nye Bunke-dal Mølle Vandværk. Nærværende udbud omfatter etablering af Bunkedal Mølle Vandværk med flere behandlingslinjer til håndtering og behandling af råvand fra Bunkedal og Østrup Skov kildepladser, samt ny teknik bygning til forsyning af rå-vand til Bunkedal Mølle Vandværk og rent vand til Østrup. Dette inklusiv samtlige tilhørende installationer og ledningsanlæg inden for entreprisegrænse. Det eksisterende vandbehandlingsanlæg på Bunkedal Vandværk skal være i drift i hele projektperioden, frem til at Bunkedal Mølle Vandværk er indkørt. Østrup Skov Vandværk skal driftes så længe som muligt, men kan tages ud af drift i forbindelse med opførelsen af teknikbygningen. Indeholdt i udbuddet er derfor alle arbejder i forbindelse med hele overgangsfasen, hvor entreprenøren laver tilslutninger og kobler om mellem nyt og eksisterende anlæg, frem mod et samlet idriftsat Bunkedal Mølle Vandværk og teknikbygning ved Østrup Skov. Dette arbejde er inklusive eventuelle nødvendige midlertidige installationer. Da Verdo Vand A/S ønsker at spilde så lidt vand som muligt i processen med idriftsætning og indkøring af Bunkedal Mølle Vandværk, er det forventningen at store dele af vandet fra indkøring tilledes rentvandsledning via UV-anlæg.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres i overensstemmelse med direktiv 2014/25 af 26. februar 2014 (forsyningsvirksomheds-direktivet). Den ordregivende myndighed prækvalificerer 4 ansøgere, der opfordres til at afgive tilbud. Der vil blive under-skrevet en kontrakt med én tilbudsgiver. Den ordregivende myndighed er ansvarlig for at sikre, at udbuddet gennemføres i overensstemmelse med forsyningsvirksomhedsdirektivet, herunder at overholde de grundlæg-gende principper om gennemsigtighed, ligebehandling og proportionalitet under udbudsprocessen. Det er tilbudsgivers risiko at afgive tilbud i overensstemmelse med udbudsmaterialet, og tilbudsgiver må forvente, at ordregiver kan blive tvunget til at se bort fra et ellers attraktivt tilbud, hvis det ikke opfylder de opstillede krav.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45252120 Bau von Wasseraufbereitungsanlagen
5. Los
Los: LOT-0000