2. Verfahren
Verfahren
Titel: FR20X - Flexrute
Beschreibung: Der udbydes kørsel af ca. 200 Brugere til og fra 6 Institutioner, fordelt på 6 udbudsenheder/delaftaler. Kørslen vil omfatte ca. 800 antal ugentlige kørsler. Kørslen udføres for kommuner i Region Hovedstaden. Udbudsenhederne/delaftalerne har driftsstart d. 2. februar 2026. Se i øvrigt Kontraktbilag 3 (Faktaark) for uddybende oplysninger om udbudsenhederne og de enkelte Institutioner samt eventuelle afdelinger under Institutioner. Oplysninger om brugere og kørsel fremgår af Kontraktbilag 4 (Dataark) og er udtryk for et øjebliksbillede af kørselsomfanget baseret på aktuel kørsel og kommunernes forventning til kommende kørsel, som dog kan forventes at blive ændret/præciseret før driftsstart og løbende i kontraktperioden. Tilbudsgiver forventes at lægge de foreliggende oplysninger til grund for sit tilbud, jf. udbudsbetingelsernes afsnit 1.7.4.1. Tilbudsgiver, som opnår kontrakt om kørsel, vil forud for driftsstart og løbende i kontraktperioden få adgang til yderligere oplysninger til brug for den konkrete planlægning af kørsel. Se yderligere Udbudsbetingelsernes afsnit 6.1 (Krav til Operatøren inden driftsstart), 6.3 (Ændringer) og afsnit 7 (Afregning). Der vil som udgangspunkt være tale om kørsel, der planlægges som Fælleskørsel i et antal ruter pr. Institution. Operatøren kan dog efter aftale med Movia udføre Ekstrakørsel, jf. Udbudsbetingelserne, afsnit 6.2.1.2. Det kan af Kontraktbilag 3 (Faktaark) fremgå som orientering til tilbudsgiver, at brugere benytter f.eks. solokørsel. Denne kørsel fremgår ikke af Kontraktbilag 4 (Dataark) og skal derfor ikke medregnes i den tilbudte Dagspris for Institutionen.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudsloven.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Udbudsenhed/delaftale 1
Beschreibung: Institution: Aktivitetscenteret Birkely. Se udbudsmaterialet, herunder Kontraktbilag 3 (Faktaark) og Kontraktbilag 4 (Dataark) for uddybende oplysninger om udbudsenheden.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kontraktens antal ugentlige kørsler kan reguleres i forhold til det udbudte antal ugentlige kørsler, som fremgår af Kontraktbilag 4 (Dataark). På institutioner, hvor der udbudt op til 100 ugentlige kørsler, kan der i løbet af kontraktperioden opjusteres til maksimalt 400 ugentlige kørsler. På institutioner, hvor der er udbudt mere end 100 ugentlige kørsler, kan der i løbet af kontraktperioden opjusteres med 75 % af det udbudte antal ugentlige kørsler. Det vil dog altid være muligt at opjustere til 400 ugentlige kørsler. En tilsvarende regulering finder sted, hvis antallet af kørsler reduceres. Der afregnes for minimum en time pr. kørselsdag pr. Institution. Der vil altid blive afregnet for minimum 10 hverdage. Dog kan det ugentlige antal kørsler til en Institution reduceres til 0 i en periode således, at der efter 10 hverdage ikke vil ske betaling til Operatøren, medmindre der igen er kørsel til Institutionen.
Los: LOT-0002
Titel: Udbudsenhed/delaftale 2
Beschreibung: Institution: Aktivitetscenteret Lille Birkholm. Se udbudsmaterialet, herunder Kontraktbilag 3 (Faktaark) og Kontraktbilag 4 (Dataark) for uddybende oplysninger om udbudsenheden.
Los: LOT-0003
Titel: Udbudsenhed/delaftale 3
Beschreibung: Institution: Aktivitetscenteret Lærken. Se udbudsmaterialet, herunder Kontraktbilag 3 (Faktaark) og Kontraktbilag 4 (Dataark) for uddybende oplysninger om udbudsenheden.
Los: LOT-0004
Titel: Udbudsenhed/delaftale 4
Beschreibung: Institution: Daghjemmet Højstruphave. Se udbudsmaterialet, herunder Kontraktbilag 3 (Faktaark) og Kontraktbilag 4 (Dataark) for uddybende oplysninger om udbudsenheden.
Los: LOT-0005
Titel: Udbudsenhed/delaftale 5
Beschreibung: Institution: Vallensbæk Skole. Se udbudsmaterialet, herunder Kontraktbilag 3 (Faktaark) og Kontraktbilag 4 (Dataark) for uddybende oplysninger om udbudsenheden.
Los: LOT-0006
Titel: Udbudsenhed/delaftale 6
Beschreibung: Institution: Strandgårdsskolen. Se udbudsmaterialet, herunder Kontraktbilag 3 (Faktaark) og Kontraktbilag 4 (Dataark) for uddybende oplysninger om udbudsenheden.