730131-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bau von Fernheizzentralen – Varmeakkumuleringsanlæg i Energipark Lisbjerg - Entreprise 2, Tilslutningsanlæg Maskin (rør, pumper, ventiler), El og SRO og Fjernvarmeledninger i jord og luftledninger (hovedentreprise)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Varmeakkumuleringsanlæg i Energipark Lisbjerg - Entreprise 2, Tilslutningsanlæg Maskin (rør, pumper, ventiler), El og SRO og Fjernvarmeledninger i jord og luftledninger (hovedentreprise)
Beschreibung: Dette udbud omhandler etablering af samlet tilslutningsanlæg for Kredsløb Transmission A/S (herefter Ordregiver). Opgaven består af: • Tilslutninger og om forandringer ved eksisterende anlæg Skinnen og BKVV inkl. rør, fittings og komponenter • Tilslutning til VAK, 2 stk. 50.000 m3, inkl. rør, fittings og komponenter • Fjernvarmeforbindelsesledninger, nedgravede og luftledninger til Skinnen, BKVV og VAK • Tilslutningsanlæg i ny bygning med maskininstallationer inkl. rør, fittings og komponenter, El installationer og SRO installationer Under henvisning til Forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 65 kan det oplyses, at kontrakten i dette udbud ikke opdeles i (yderligere) delkontrakter, da ordregiver har vurderet, at den henset til opgavens karakteristika, samt de økonomiske, ansvars- og udførelsesmæssige forhold løses mest hensigtsmæssigt i en entreprise. Den udbudte opgave er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet. Dert ydes ikke vederlag for deltagelsen i dette udbud.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i overensstemmelse med bekendtgørelse nr. 1078 af 29.06.2022, som implementerer Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester og om ophævelse af direktiv 2004/17/EF (forsyningsvirksomhedsdirektivet) artikel 45.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45251250 Bau von Fernheizzentralen
5. Los
Los: LOT-0000