730595-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen im Zusammenhang mit Luftverschmutzung – Udbud af opgaven som Miljøstyrelsens referencelaboratorium for måling af emissioner til luften for perioden 2026-2029
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af opgaven som Miljøstyrelsens referencelaboratorium for måling af emissioner til luften for perioden 2026-2029
BeschreibungMiljøstyrelsen er i henhold til miljølovgivningen forpligtiget til at anvise de målemetoder, som luft- og lugtemissionslaboratorier, miljømyndigheder, virksomheder m.v. skal bruge til undersøgelse af forskellige typer af luft- og lugtforurening fra virksomheder mv. En del af denne indsats består i at være opdateret om ny viden om luftforurening og om måling af luftemissioner, herunder lugt.Opgaven omfatter følgende delopgaver:• Projektledelse• Metodeliste og metodeblade• Præstationsprøvninger• Workshop for luft- og lugtemissionslaboratorier• Internationalt standardiseringsarbejde• Nyhedsbrev• Ad-hoc rådgivning af Miljøstyrelsen• Rådgivning og bistand af Miljøstyrelsen• HjemmesideDer er tale om en bruttoliste over de delopgaver, der indgår i reference-laboratoriets opgaveportefølje. Der kan være år, hvor en delopgave ikke skal løses, eller kun løses delvist. Miljøstyrelsen vil årligt prioritere, hvilke opgaver på bruttolisten der skal udføres det enkelte kalenderår.De enkelte delopgaver er beskrevet nærmere i udbudsmaterialet.
Interne Kennung2025-9295
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90731000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Luftverschmutzung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90713000 Beratung in Umweltfragen, 90715000 Untersuchung von Verschmutzungen, 90721000 Dienstleistungen im Bereich Umweltsicherheit, 90731300 Schutz vor Luftverschmutzung, 90731400 Überwachung oder Messung von Luftverschmutzung, 90731800 Überwachung der Feinstaubkonzentration
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenMiljøstyrelsen ønsker optionsret på: 1. Bistand på op til maks. 300.000 kr. pr. år (ekskl. moms) som fastpris i hvert af årene 2026, 2027, 2028 og 2029. Miljøstyrelsen har option på bistand på op til maks. 300.000 kr. pr. år (ekskl. moms) i hvert af årene 2026-2029 udnyttes til opgaven ”Rådgivning og bistand af Miljøstyrelsen” dvs. rådgivning og bistand til Miljøstyrelsen om vejledninger, bekendtgørelser, branchevilkår, direktiver, BREF og lignende, jf. opgavebeskrivelsen. Bistanden kan ske i form af baggrundsundersøgelser, faglige udredninger, faglig sparring og deltagelse i følge- eller arbejdsgruppemøder m.v. I de kalenderår, hvor Miljøstyrelsen udnytter hele eller dele af optionsretten, kan den fordeles på en eller flere projekter/aktiviteter. Udnyttelse af optionsretten forudsætter, at Miljøstyrelsens direktion har prioriteret det eller de konkrete projekter/aktiviteter.