731849-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Zugangskontrollsystem – Udbud af elektroniske dørlåse
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af elektroniske dørlåse
BeschreibungFaxe Kommune står overfor etablering af elektroniske dørlåse på Kommunens plejehjem, Rehabiliteringscenter Grøndal og den selvejende institution Søndervang. Aktuelt anvender medarbejderne på plejehjemmene fysiske nøgler, når de tilegner sig adgang til beboernes boliger. Fordi der er tale om sårbare borgere, som står overfor at få installeret en ny lås, er det af særlig vigtighed for Kommunen, at Leverandøren i samarbejde med Kommunen, får implementeret en kommende kontrakt på en ordentlig og struktureret måde, så dette vil være til mindst gene for borgerne. Det er derfor vigtigt for Kommunen, at det kommende elektronisk låsesystem er driftssikkert og brugervenligt at anvende, både for kommunens medarbejdere, leverandører og ikke mindst borgerne, da disse er særligt sårbare. Kommunen forventer derfor, at en kommende Leverandør vil sætte samarbejdet med Kommunen højt samt, at der kan skabes en åben og ærlig dialog parterne imellem.
Interne Kennung88.12.03-G01-1-25
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42961100 Zugangskontrollsystem
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44520000 Schlösser, Schlüssel und Scharniere, 44521100 Schlösser, 44521110 Türschlösser, 51100000 Installation von elektrischen und mechanischen Einrichtungen, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiver har option på at forlænge aftalen med op til 36 måneder på uændrede vilkår. Hver forlængelse vil ske for minimum 12 måneder ad gangen, hvilket betyder, at aftalen maksimalt kan forlænges 3 gange. Aftalen er uopsigelig for begge parter i forlængelsesperioden. Således at aftalen maksimalt har en varighed på 8 år. Ordregiver har option på at bringe aftalen i anvendelse for Plejehjemmet Tycho Brahes Vej på et senere tidspunkt. Optionens udnyttelse skal ske skriftligt og kan ske én gang inden for 36 måneder fra kontraktens ikrafttrædelse. Ved udnyttelse af optionen træder aftalen i kraft for Plejehjemmet Tycho Brahes Vej på de samme vilkår og betingelser som gælder for øvrige enheder under ordregiver. Ordregiver har option på at implementere en digital adgangsløsning i form af en mobilapplikation, der kan anvendes af personalet, som adgangsgivende enhed til at låse døre op, i stedet for adgangsbrik eller legitimationskort. Optionens udnyttelse kan ske helt eller delvist i kontraktperioden. Udnyttelse sker ved skriftlig meddelelse til leverandøren. Ordregiver har en option på at lade leverandøren forestå nedtagning og genopsætning af de elektroniske dørlåse i forbindelse med ændringer af bygningsmassen. Ordregiver henviser til udbudsmaterialet for de fuldstændige betingelser og krav, som gælder for udbuddet.