See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: EU-udbud af service og vedligeholdelse af brandtekniske anlæg m.m.
Beschreibung: Furesø Kommune udbyder årligt serviceeftersyn af sine automatiske brandalarmanlæg (ABA-anlæg), talevarslingsanlæg (AVA) og automatisk branddørslukningsanlæg (ABDL), samt relaterede serviceopgaver. Udbuddet omfatter årligt serviceeftersyn af automatiske brandalarmanlæg (ABA-anlæg), automatiske talevarslingsanlæg (AVA-anlæg) og automatiske branddørslukningsanlæg (ABDL). Udbuddet er gældende for alle forvaltninger, afdelinger og institutioner, der indgår i Kommunen, samt ikke-kommunale institutioner, der er tilsluttet kommunes indkøbsordning. Det vil sige at eventuelle nye anlæg, der kommer til i aftaleperioden, automatisk kommer med, mens anlæg der måtte blive taget ud af drift eller på anden vis udgår af Kommunens portefølje i perioden, tilsvarende glider ud af aftaleomfanget. Udbuddet omfatter desuden alle mindre løbende reparationer med karakter af almindeligt vedligehold, mens ordregiver forbeholder sig ret til at indhente særskilte tilbud på alle stører reparationer, ombygninger og udvidelser af anlæggene under aftaleperioden. Udbuddet er opdelt i 4 delaftaler. Delaftale 1 til 3 er defineret ud fra ABA anlægstyperne, og indeholder de givne ABA-anlæg, AVA-Anlæg og de ABDL-anlæg, der er på samme lokation. Delaftale 4 omfatter enkeltstående ABDL-anlæg.
Vorherige Bekanntmachung: 297206-2025
Interne Kennung: 431273
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50413200 Reparatur und Wartung von Feuerlöschanlagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31625100 Brandmeldesysteme, 45312000 Installation von Alarmanlagen und Antennen, 45343000 Brandschutz-Installationsarbeiten, 31625000 Einbruchs- und Feuermelder, 75251110 Brandverhütung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: ABA-kategori 1 + dertilhørende ABDL og AVA
Beschreibung: Indholdet af delaftale 1 fremgår af Bilag 3. Prisliste / fanen: Delaftale 1
Interne Kennung: 478848
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Optionelt 2x2 år
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: ABA-kategori 2 + dertilhørende ABDL og AVA
Beschreibung: Indholdet af delaftale 2 fremgår af Bilag 3. Prisliste / fanen: Delaftale 2
Interne Kennung: 478849
Beschreibung der Optionen: Optionelt 2x2år
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3: ABA-kategori 3
Beschreibung: Indholdet af delaftale 3 fremgår af Bilag 3. Prisliste / fanen: Delaftale 3
Interne Kennung: 478850
Beschreibung der Optionen: Optionelt 2 x 2 år
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4: ABDL-anlæg
Beschreibung: Indholdet af delaftale 4 fremgår af Bilag 3. Prisliste / fanen: Delaftale 4
Interne Kennung: 478851