732241-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Reparatur- und Wartungsdienste – DRS' udbud af Serviceaftale om teknisk service og vedligeholdelse af Anlæg i Butikker
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelDRS' udbud af Serviceaftale om teknisk service og vedligeholdelse af Anlæg i Butikker
BeschreibungDRS indsamler pantbelagt drikkevareemballage i hele Danmark. Som led i varetagelsen af denne opgave, har DRS til formål at sikre, at den emballage, som tilmeldes på det danske marked, kan aflæses i Butikkers Returautomater. Dette sikres ved, at DRS installerer en Central Styreenhed i tilknytning til samtlige Returautomater. Samtlige Butikker samt øvrige salgssteder af drikkevarer har en returtagningspligt, som sikrer at forbrugerne kan få deres pant tilbage, når de tomme emballager returneres. DRS er herefter forpligtet til at foretage indsamling af de tomme emballager fra Butikker mv. og udbetale panten på emballagerne til Butikker mv. For at gøre indsamlingen så effektiv og billig som muligt, har DRS stillet henholdsvis Komprimatorer og Glasopsamlere op ude i de Butikker, hvor forbrugerne returnerer store mængder emballager. Ved dette udbud ønsker DRS at udbyde en Serviceaftale om løbende service og vedligehold af Anlæg i Butikker i hele Danmark. Anlæg er en samlet betegnelse for det udstyr, der er installeret i Butikker omfattet af dette udbud, til Butikkernes modtagelse af pantbelagte emballager. Som en del af Serviceaftalen skal Leverandøren varetage både prioritets- og driftsopgaver. Opgaven omfatter således både i) service af Anlæg ved tilkald, herunder også ved kritiske hændelser og delvist nedbrud, og ii) løbende vedligeholdelse, herunder rengøring af Anlæg.
Interne Kennung031125
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud i medfør af udbudslovens §§ 56-57 (LOV nr. 1564), hvilket betyder at enhver økonomisk aktør kan afgive tilbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50700000 Reparatur und Wartung von Einrichtungen in Gebäuden, 50710000 Reparatur und Wartung von elektrischen und mechanischen Einrichtungen in Gebäuden
5. Los
LosLOT-0000