73454-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Begrænset udbud af kontrakt om totalrådgivning i forbindelse med renovering af eksisterende bygninger, etape 2 og 3
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelBegrænset udbud af kontrakt om totalrådgivning i forbindelse med renovering af eksisterende bygninger, etape 2 og 3
BeschreibungFEAS Erhverv P/S (herefter benævnt FEAS og/eller Bygherre) udbyder denne kontrakt vedrørende totalrådgivning i forbindelse med renovering af eksisterende bygninger, henholdsvis etape 2 og 3, til et skræddersyet lejemål indeholdende bl.a. studiemiljøer med tilknyttet undervisnings- og kontorfaciliteter. Etape 2 – Bygning 1750: Lejemålet er beliggende i Universitetsbyen og er den eksisterende bygning 2A – nu benævnt som bygning 1750, og skal indrettes til Faculty of Arts, i forbindelse med deres udflytning til Universitetsbyen. Bygning 1750 er på ca. 6.549 m2 inkl. kælder - bruttoareal. Etape 3 - Bygning 1720: Etape 3 vedrører en anden eksisterende bygning i Universitetsbyen – bygning 1720, som ligeledes skal indrettes til brug for Faculty of Arts ved omdannelse til kontorer og supportfunktioner i fakultetet. Bygning 1720 er på ca. 1.222 m2, inkl. kælder - bruttoareal. FEAS selv er ikke underlagt udbudsreglerne. Da lejemålene bag dette udbud indrettes efter ønske og skræddersyede lejemålsbeskrivelser fra Aarhus Universitet kan disse dog anses for at udgøre såkaldte skræddersyede lejemål. For at undgå tvivl om, hvorvidt en eventuel udbudspligt er afløftet hos Aarhus Universitet, har FEAS påtaget sig at følge udbudsloven og udbyder derfor totalrådgiverkontrakten.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
LosLOT-0001