See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Anskaffelse af low flow lattergas destructors til Region Syddanmark
Beschreibung: Region Syddanmark ønsker at anskaffe tre centrale low flow lattergas nedbrydningsanlæg (destructors) til Odense Universitetshospital, Kolding Sygehus og Esbjerg Sygehus. Anlæggene skal sikre, at den lattergas, der i dag udledes til atmosfæren, kan blive håndteret og destrueret på en bæredygtig måde, således Region Syddanmark kan nedbringe sit samlede klimaaftryk fra brugen af lattergas.
Vorherige Bekanntmachung: 449473-2025
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 24111500 Medizinische Gase
Zusätzliche Einstufung (cpv): 24112200 Stickstoffoxide
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Kontrakter vedr. anskaffelse af low flow lattergas destructors til Region Syddanmark
Beschreibung: Region Syddanmark ønsker at anskaffe tre centrale low flow lattergas nedbrydningsanlæg til Odense Universitetshospital, Kolding Sygehus og Esbjerg Sygehus. Anlæggene skal sikre, at den lattergas, der i dag udledes til atmosfæren, kan blive håndteret og destrueret på en bæredygtig måde, således Region Syddanmark kan nedbringe sit samlede klimaaftryk fra brugen af lattergas. Med denne teknologi vil det således være muligt at spalte den forbrugte lattergas til kvælstof og ilt, hvorved lattergassen ikke længere belaster klimaet. Teknologien er velafprøvet og består af en brændselscelle og katalysator, som spalter lattergassen til kvælstof og ilt. Teknologien ændrer desuden ikke på den kliniske håndtering på fødestuerne. Anlæggene vil blive installeret på centrale AGS-systemer (anæstesigas-udsugningssystem) på fødegangene på Odense Universitetshospital, Kolding Sygehus og Esbjerg Sygehus, idet disse matrikler er de mest forbrugende af lattergas. Ved at installere et centralt low flow lattergas nedbrydningsanlæg på hver matrikel, vil Region Syddanmarks udledning af lattergas kunne reduceres svarende til 1.200 ton CO2e/år i anlæggenes levetid på 10 år. Det vil samlet set være en reduktion på 12.000 ton CO2e. Kontrakterne omfatter således levering, installation og idriftsætning af et centralt low flow lattergas nedbrydningsanlæg på de nævnte matrikler i Region Syddanmark.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Til aftalen er der tilknyttet en option på tilkøb af servicepakke.